Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cítila jsem zodpovědnost, bála se Sáblíková. Za stříbro děkuje kouči

Sport

  16:46
SOČI (Od našeho zpravodaje) - Tančila s vlajkou po ploše olympijské haly Adler. Martina Sáblíková zkompletovala sbírku olympijských medailí. Ta nejnovější, z tříkilometrové trati, se leskne stříbrně.

Stříbrná Martina Sáblíková foto: ČTK

Obhajovat je těžší než dobývat, ale vysněnou medaili máte...
Já jsem strašně moc spokojená. Už čas Rusky Grafové mě trochu vystrašil. Bála jsem se, že medaile nebude a teď mám stříbro. To mi chybělo do sbírky. Takže absolutní spokojenost. Mám velikou radost. Vážně.

Věřila jste po vaší jízdě, že to může být i zlato?
Musím se přiznat, že chviličku jo. Asi tak ve třetím kole, kdy jela Ireen, jsem si říkala: Možná by mohla vykápnout jako vždycky. Ale ona nevykápla. Takže pak už to nedopadlo.

Začala tuhnout. Ale až v posledním kole.
No právě, měla vykápnout o kolo dřív a bylo by to ještě zajímavější.

Česká reprezentantka Martina Sáblíková (vlevo) vybojovala druhé místo, zvítězila Ireen Wüstová z Nizozemska, třetí dojela Ruska Olga Grafová.

Takhle je z toho stříbro. Když potom v posledním páru jela další Nizozemka de Jongová, ještě jste o něm trochu pochybovala.
Jo, ona rozjela hodně rychle. Tak jsem trochu měla strach. Ale pak ve čtvrtém nebo pátém kole už bylo jasné, že mě nedá.

Honilo se vám před startem hlavou, že všichni od vás čekají medaili?
To se mi honilo a hodně. Už když jsem přišla na staďák a viděla všechny ty naše vlajky, nebylo to vůbec jednoduché. Cítila jsem tu zodpovědnost. Ale měla jsem obrovskou podporu tady v mistru Novákovi.

Zase byl výborným psychologem?
Byl. A hlavně mě skvěle připravil. Jela jsem tu o dvě vteřiny rychleji než loni. A byl to můj nejrychlejší letošní čas v Evropě. Mohu jen sundat čepici a smeknout za to, jak mě připravil.

Co vám potom říkal prezident?
Hrozně mi gratuloval a tvrdil, že mluvil s holandským králem a říkal mu, že mám už zlato i bronz a chybí mi do sbírky stříbro. Povídal mi: Já jsem to věděl, že bude.

Nabil vás tenhle výsledek před dalšími starty?
To jo. Ale na pětce bude hodně nebezpečná Pechi (Němka Pechsteinová). A taky Ruska Grafová. Zajela dneska kola podobně vyrovnaně jako já. Bude to hodně těžké. Pojede znovu Ireen,  přibydou jiné Holanďanky. Budu muset o to zlato zase bojovat.

Pojedete mezitím i patnáctistovku?
To se uvidí, zatím o tom nebudu mluvit, nezkoušela jsem žádná rychlá kola. Uvidíme, co řekne tady mistr (koukne na Nováka, ten říká: Nejdřív musíme na tréninku zkusit starty a rychlá kola).

Autor:

Mohlo by vás zajímat