Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Člen deblkanoe Dvořák: Medaile je skvělá, předvedli jsme maximum

Sport

  15:18
RAČICE/PRAHA - Na vlně medailových příček ujíždějí deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Loni urvali na MS v Duisburgu třetí místa na tratích 500 a 1000 metrů, před dvěma týdny při prologu Světového poháru v Miláně se jim povedla dvě stříbra. Aby toho nebylo dost, druzí dojeli i na sobotní olympijské tisícovce při závodě SP v Račicích.

Jaroslav Radoň (vlevo) a Filip Dvořák. foto: ČTK

"Lepší už to asi být nemohlo," povídal zadák Dvořák poté, co česká deblkanoe dosáhla nejlepšího českého výsledku dne.

Při loňském SP v Račicích jste kilometrovou trať ovládli. Neberete současné umístění jako jistý pokles?
Na vítězství vám musí vyjít opravdu všechno, a vzhledem k tomu, že konkurence je relativně silná a špička široká, tak jsme rádi za každou medaili. Dneska musíme sportovně uznat, že Němci, kteří nás porazili, byli lepší. Předjeli nás už v rozjížďce a dost podobně i ve finále. Myslím, že jsme předvedli svoje maximum, lepší už to být nejspíš nemohlo. Ale pořád si říkáme, že medaile před domácím publikem je skvělá.

Vítězná německá deblkanoe Oeltze, Verch ale při prvním závodě v Miláně nejela, je to tak?
Máte pravdu, je to nově složená posádka. Jeden z jich jel loni v deblu na mistrovství světa v Duisburgu, tam jsme je předjeli, teď se to holt nepovedlo. Oni měli motivaci jako hrom, byla to jejich interní kvalifikace pro sezonu, která vyvrcholí mistrovstvím Evropy a světa. Utěšujeme se tím, že Verch je v Německu druhý nejlepší singlkanoista hned za Sebestaianem Brendelem, aktuálním mistrem světa a olympijským vítězem, takže ta prohra není tak strašná. Očividně to ale německé lodi jede.

Jaroslav Radoň (vlevo) a Filip Dvořák.

Jaroslav Radoň (vlevo) a Filip Dvořák.

Při úvodním závodě SP v Miláně vás porazila polská posádka, nyní dojela až za vámi. Není to tak, že jste si teď hlídali Poláky a ujeli vám Němci?
Jo, tak nějak. Jenže je to těžké - špička není o dvou nebo třech lodích, pokaždé se může objevit posádka, která jede dobře. Jsme rádi, že jsme Polákům oplatili prohru z Milána, ale na druhou stranu nám Němci vrátili loňské mistrovství světa v Duisburgu, kde jsme jejich posádku předjeli.

Máte krásnou novou loď v českých barvách, se lvíčkem na přídi i s ocasy, jež se táhnou až k zádi. S jakým ohlasem se vaše plavidlo setkalo?
Soupeřům se líbí, ale mnohem víc ji obdivuje česká vodácká veřejnost. Lidé říkají, že loď ve státních barvách ma se státními symboly tady ještě nebyla. A  když jedeme na start, tak nám záchranáři ve člunu nebo startéři loď chválí, což se stalo jak teď v Račicích, tak předtím v Miláně. Loď je ve startovním poli docela výrazná, takže jsme rádi, že jsme identifikovatelní.

Jenže krásná loď, to asi na světovou špičku nestačí, že?
To je pravda, o lodi to nikdy není. Loď je určitě hezká, ale žádný motor na zádi nemá, je to v rukách. Holt musíme pádlovat.

Nad račickým kanálem se v sobotu proháněl vítr, který foukal většinou zleva. Váš kolega Josef Dostál na kajaku jel tisícovku ve třetí dráze zprava - byla to nevýhoda?
Dá se říci, že levá strana byla částečně skrytější, ale Pepa je kus chlapa, takže protivítr by mu tolik vadit neměl. To my si na dráhu stěžovat nemůžeme, měli jsme sedmičku, druhou dráhu zleva. Ale obecně - dráha v Račicích je v pohodě a relativně schovaná, rozhodně tady závody netrpí neregulérností, jako to bývá třeba v Portugalsku.

Závodili jste při jedenácti stupních. Zima vám nevadila?
Bylo by rouhání stěžovat si na zimu při vědomí, že tady máme pohodlné ubytování v teple, zatímco na Moravě, Slovensku a v celé bývalé Jugoslávii se potýkají s vlnou povodní. Všude tam zápolí s povodněmi, takže nemůžu řict ani slůvko o nějaké zimě nebo nepříjemném počasí.

V poslední době jezdíte ve světové konkurenci na druhé pozici. Co vám probíhá hlavou? Chcete se utrhnout směrem ke zlatu, anebo myslíte na obhajobu stříbrné příčky?
Byl bych nerad, aby to vyznělo jako klišé, ale jdeme od závodu k závodu a pokaždé chceme zajet co nejlíp. Pokud víme, že jsme zajeli maximum a je z toho druhé místo, tak je to prima. Horší by bylo, kdybychom zajeli maximum a byli těsně čtvrtí. To bychom byli naštvaní!

V neděli vás v Račicích čeká finále olympijské dvoustovky a pětistovky, která už v programu OH není. Jakou těmto tratím s kolegou Radoněm přikládáte váhu?
Kilometr je nejdůležitější. Dvoustovku už bereme jako závod pro radost, a pětistovka je jen o něco lepší. Není olympijská.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat