Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co Banka vykolejilo? Vlastní chyba i spálená skluznice

Sport

  17:07
BEAVER CREEK / PRAHA - Hrůzostrašný karambol Ondřeje Banka při kombinačním sjezdu na mistrovství světa v americkém Beaver Creeku sledovali také bývalí lyžařští reprezentanti. Bohumír Zeman, který v 70. a 80. letech celkem šestnáctkrát pronikl do elitní desítky v závodech Světového poháru v obřím slalomu, to viděl jasně - ve velké rychlosti došlo k chybě, které se nedalo předejít.

Rychle do nemocnice. Lékaři transportují Ondřeje Banka. foto: Reuters

Televizní spolukomentátor Jan Holický zase usoudil, že šlo o chybu jezdeckou.

Podle Tomáše Banka, lyžařova bratra a kouče, došlo k pádu tím, že se skluznice spálila o led. „U hrany se udělala půlcentimetrová díra, která mu v inkriminovaném momentu tahala za nohy. Lyže mu pak nefungovala tak, jak byl zvyklý,“ uvedl pro Český rozhlas. „S tím, že byl asi trochu unavený, nedokázal dobře zareagovat a stala se chyba,“ dodal.

NA JEDNÉ LYŽI. Ondřeji Bankovi před posledním skokem v kombinačním sjezdu vypnula lyže a na jedné nekontrolovatelný let nemohl ustát.

S tím souhlasí legendární sjezdař Bohumír Zeman. „Chyby se stávají. Dojde k nim snadno, když si uvědomíte, že Ondra jel rychlostí přes sto kilometrů za hodinu. Skluznice se při takové rychlosti spálí a lyže se snadno zařízne.“

Předejít se tomu podle Zemana nedá. „Pokud vůbec ano, tak velmi těžko. Pro takové podmínky se maže tvrdými vosky, ale to oni určitě udělali. Jde o normální opotřebení, k čemuž stačí málo - suchý sníh a velká rychlost.“

Zkrvaveného Ondřeje Banka prohlížejí záchranáři v cílovém prostoru.
Bank zůstal bezvládně ležet v cílovém prostoru.
Tohle ještě ustál. Jízda na hraně a často i za hranou rizika je však pro...
Ondřej Bank v nemocnici. V obličeji má několik stehů. Z ošklivého pádu vyvázl...

„Trochu jsem tam zkoušel novou linii, ale nepočítal jsem s tím, že tam bude tolik hlubokého sněhu,“ uvedl Ondřej Bank, když už byl zpět na hotelovém pokoji. Toho si všiml také bývalý reprezentant a televizní expert Jan Holický.

„To bylo patrné - Ondra zvolil úplně jinou stopu než ostatní závodníci a dostal se do míst, kudy ještě nikdo nejel a kde byl nahrnutý sníh. V sobotním sjezdu ztratil a v kombinačním to chtěl vylepšit. ovšem byla to jedecká chyba, na sníh najel nepřipravený. Došlo k přetížení a jak se snažil udržet správný směr, lyže se mu zařízla a vypnula. Ostatní závodníci jezdili až čtyři metry od brány, ale Ondra ji srazil - jeho stopa byla příliš venkovní,“ přemítal Holický.

Mohlo by vás zajímat