26. května 2015 10:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zákulisí volného dne na Giru: Kreuzigera dobíjela dcera, Königa zvláštní přístroj

Roman Kreuziger s dcerou Viktorkou o volném dni na Giru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger s dcerou Viktorkou o volném dni na Giru. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

MADONNA DI CAMPIGLIO (od našeho zpravodaje) Hájí české barvy v popředí pelotonu a zároveň dokázali přilákat do Itálie davy českých fanoušků. Nakolik odlišné, či naopak stejné je cyklistické Giro pro Leopolda Königa a Romana Kreuzigera?

Závodí v barvách stájí Sky a Tinkoff-Saxo, tedy dvou z nejsilnějších týmů světa. Jsou krajany a zároveň i konkurenty, většinou se pohybují ve svých uzavřených skupinách.

„Letos je Giro nervózní skoro jako Tour. Na popovídání s Leem není moc prostoru,“ povídá Roman Kreuziger.

Občas ale na sebe v pelotonu pohlédnou. „A oba kroutíme očima, co se to zase děje,“ vypráví König. „Jen si navzájem přitakáme: Je to opravdu tak těžké? Jo, je. I já si dávám.“

Jaké ještě je jejich Giro?

Spánek: Obytný vůz nechci

Kreuziger spí na Giru okolo osmi a půl hodiny denně. Pochvaluje si, že poprvé na závodě Grand Tour má od týmu Tinkoff-Saxo k dispozici vlastní matrace a polštáře.

„Já toho naspím o něco míň než Roman,“ porovnává König. „Hlavně poslední dva měsíce jsem jako důchodce, hrozně brzy se probouzím. Ale připadám si i tak odpočatý.“

Po zraněném Richiem Portovi, který Giro v pondělí vzdal, zůstal u hotelu týmu Sky v Pinzolu nezaopatřený obytný vůz.

„Chceš ho? Je tvůj,“ nabídl Königovi manažer týmu Brailsford.

König odmítl: „Nebudu měnit věci, které mám po dobu dvou týdnů zaběhlé.“ Se spolubydlícím Berniem Eiselem si skvěle rozumí. „Je to tolerantní a hodný kluk. A je to i zkušený matador. Bavíme se spolu i o historii Gira. Vždyť on své první jel už v roce 2003. Je zajímavé poslouchat, jak se to mění.“

Sobotní večer a symbolická přezdvěst následujících událostí: kola na střeše...

Sobotní večer a symbolická přezdvěst následujících událostí: kola na střeše týmového auta Sky po časovce. To Königovo (s číslem 195) bylo před Portovým (v barvách australského mistra). Téhož dne večer přebral i jeho roli lídra.

Strava: Vaří jim dánská mafie

Oba jejich týmy mají s sebou vlastní dvojice kuchařů. Všechny z jedné země. „Dánská mafie totiž vládne cyklistickým kuchyním,“ směje se König.

Kreuziger svoji šéfkuchařku Hannah Grantovou vychvaluje: „Její věci z luštěnin, s olivovým olejem a parmezánem jsou o dni volna ideální. Málo kalorické, zato bohaté na proteiny. A moc mi chutnají.“

A nestěžuje si ani König. Zvlášť když kuchaři týmu Sky se neřídí jen pokyny nutričního specialisty, ale vycházejí i vstříc libůstkám jednotlivých jezdců.

„Mám radši červenou řepu místo salátů. Tak ji od nich každý den dostávám,“ oceňuje nový lídr Sky.

Váha: Na Grand Tour neshazuju

Drží si stejné kilogramy jako na startu Gira, což je ideální stav. Tedy snad si je drží. „Naposledy mě doktor vyhnal na váhu po třetí etapě, pak už ne. Ale nestává se mi, že bych během Grand Tour shodil. To bývalo, když jsem byl mladší. Ale od té doby je i cyklistika úplně jiná,“ tvrdí Kreuziger.

Königovo tělo prověřují doktoři Sky prakticky obden. A slýchá od nich samé dobré zprávy. Například: „Máš kila prakticky stejná, ale tuků o půl kila míň. Také tvá hydratace je velmi dobrá.“

Bolest: Bez šrámů už nejsou

Ani jeden už nemá po dvou týdnech na italských silnicích nepoškozené tělo. Kreuzigera trápí od sobotní časovky natažený hýžďový sval, v pondělí proto hned po ránu trávil hodinu a půl u fyzioterapeuta. „Ale věřím, že se během pár dní dám zase úplně do kupy.“

König se během našeho pondělního rozhovoru usadil do hotelového křesla, natáhl nohu před sebe na židli, načež fyzioterapeut k jeho bolavému pravému koleni a kyčli na 20 minut připojil zvláštní přístroj. „Je kompresní, ale umí zároveň ledovat. Trochu high-tech. Hodně ho používají hokejisté nebo ragbisté,“ vysvětloval.

V týmu nyní těží i ze své pozice lídra.

„Jo, ty jsi teď naše priorita, takže tebe vezmeme prvního,“ říkají mu lékaři i fyzioterapeuti.

Volný čas: Ani knihy, ani televize

Televizi v průběhu Gira na pokoji ještě nezapnuli. „Večer si popovídám s lidmi z týmu a jde se spát,“ popisuje monotónní průběh večerů Kreuziger.

Ani Königovi nezbývá moc volného času, večer se o něj ještě obírá tím, že praktikuje vyrovnávací cviky. „Stáhl jsem si před cestou na Giro spoustu knížek, ale ještě jsem se do nich nepodíval.“ Nejde o právě relaxační literaturu. Jsou o výživě, o regeneraci, o stavu mysli.

Rodina: Dobíjení baterek

Za Kreuzigerem dorazily do Madonny roční dcera Viktorka i manželka Michaela. „Takže mám o volném dni zpestření. Půjdeme na dětské hřiště a necháme malou vyblbnout,“ těšil se. Dobíjí si tím baterky a odreagovává se od závodu. Na poslední alpské etapy navíc přijedou s obytným vozem také rodiče.

Roman Kreuziger s dcerou Viktorkou o volném dni na Giru.

Roman Kreuziger s dcerou Viktorkou o volném dni na Giru.

To König má na Giru bratra, se kterým si na dvě hodiny v pondělí v okolí Madonny i zatrénoval, jsou tu také rodiče, strýček a další kamarádi. „Brácha se teď musí vrátit na přijímačky. Ale ti ostatní prý ještě uvidí, jak dlouho tu vydrží.“ Když se bude dál dařit, jsou schopni jej doprovodit až do Milána.

Cíle: Sen o titulu i bedně

Kreuzigerova mise je jednoznačná: oslavit v Miláně se svým lídrem Albertem Contadorem zisk růžového trikotu. „Tomu přizpůsobíme všechno. Měl bych se i v dlouhých kopcích postupně rozjíždět a být tam Albertovi déle k ruce,“ plánuje. Umístění v Top 10 je nadále reálně, prioritou však rozhodně není.

König se společně s dalšími členy týmu v pondělí rozloučil s Richiem Portem, původním lídrem Sky. „Rád bych tě v Miláně viděl na té bedně,“ řekl mu při té příležitosti Australan.

Ne, nemožné to není.

Ovšem jakékoliv umístění v Top 10 bude úspěchem.

„Radši nad tím moc nepřemýšlím, nebo bych se z toho osypal.“ 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!