Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co se děje? Třetí kolaps Čakvetadzeové v roce

Sport

  20:00
PRAHA - Od druhé poloviny února nastoupila bývalá pátá tenistka světa Anna Čakvetadzeová do tří turnajů. Ani jeden nedohrála. Ani jednou ji nevyřadila soupeřka, ale zradilo vlastní tělo. Tři kolapsy čtyřiadvacetileté tenistky vystrašily celý tenisový svět. A Rusce vážně hrozí konec kariéry.

Anna Čakvetadzeová. foto: Reuters

19. února na turnaji v Dubaji nastoupila Anna Čakvetadzeová do druhého kola proti kamarádce Caroline Wozniacké z Dánska. Za stavu 6:1 a 3:5 se ale při přípravě na servis sesunula na zem. "Vůbec jsem nechápala, co se stalo. Najednou ležela na zemi, hned jsem k ní běžela, abych věděla, co s ní je," popisovala nepříjemné okamžiky šokovaná Dánka před více jak dvěma měsíci.

O necelý měsíc později se situace opakovala na turnaji v Indian Wells. Ve druhém kole proti krajance Kirilenkové vyhrála Čakvetazdeová první set a ve druhém za stavu 1:3 musela duel skrečovat. Důvody? Nevolnost, závratě a celková slabost. Ruska se přesunula do Evropy a poprvé se představila až nyní na turnaji ve Stuttgartu.

Nemoc

Neurokardiogenní synkopa
- Dočasná ztráta vědomí vznikající vinou kritického poklesu průtoku krve mozkem.
- Má několik spouštěcích mechanizmů.
- Mezi hlavní příčiny patří dlouhé stání, běhání, časté zvedání ní se, či sedání, emoční stres z bolesti, v posledním případě také při stlačení krční tepny.
- Často potkává lidi již v pubertálním věku a později se vrací.
- K vyvolání kolapsu může pomoci vyčerpání, vedro, dehydratace, přejedení, alkohol či také těhotenství.
- Léčí se klidem, vyhýbáním se příčinám kolapsů, či léky.

Scénář? První kolo proti Slovence Kucové, Čakvetadzeová vyhrává hladce první set, druhý ztrácí a ve třetím zápas za stavu 4:4 skrečuje. "Když utkání začalo, cítila jsem skvěle. Postupně se mi ale začínala točit hlava a všechno se zhoršovalo," vysvětlovala důvody odstoupení osminásobná vítězka turnaje na okruhu WTA.

Že vám to něco připomíná? Ano, stejně mluvila Ruska i po předešlých kolapsech. Jenže s jejími zdravotními problémy si zatím neví rady ani lékaři. "Srdce, mozek i krevní testy mám v pořádku. Lékaři zatím nemají odpověď na to, co mi je. Zatím mám zůstat doma a v klidu," dodala sklesle. Ruská média již začala spekulovat, že přetrvávající problémy mohou nadějné tenistce ukončit kariéru.

Což není nereálně. Podle spekulací postihla Rusku takzvaná neurokardiogenní synkopa. Což je dočasná ztrátá vědomí vznikající při dlouhém stání, rychlém vstávání, běhání či stresu vinou kritického poklesu průtoku krve mozkem. S podobnými problémy má zkušenosti i česká jednička na blížícím se hokejovém MS Ondřej Pavelec. Český gólman a vrstevník Čakvetadzeové se dokázal na led po měsící od kolapsu vrátit. Podaří se to i ruské tenistce?

Mohlo by vás zajímat