Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Contador o triumf na Tour de France určitě přijde, má jasno Tesař

Tour de France (Alberto Contador a Alessandro Petacchi ) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tour de France (Alberto Contador a Alessandro Petacchi ) | foto: Reuters

PRAHA Když měl mluvit o pozitivním nálezu španělského cyklisty Alberta Contadora, z hlasu bylo cítit, že se mu o tom nemluví lehce. "Je to smutné, hodně smutné," snažil se vysvětlit své pocity Lubor Tesař, bývalý český profesionál a třetí z MS v roce 1993. Španělský fantom měl být pro cyklistiku balzámem po těžkých dopingových letech. Místo toho sám při své třetím triumfu na Tour de France porušil dopingová pravidla.

Co pozitivní dopingový nález může pro cyklistiku znamenat?
Na to teď nedovedu moc dobře odpovědět.

DÁLE ČTĚTE

Je to pro tento sport ale určitě rána. Contador byl spojován s novou érou cyklistiky. Novou čistou érou a teď má sám dopingový nález.
Nevím, těžko se na to odpovídá. Asi se nestrhne nic velkého, protože tu hranici překročil minimálně, ale to bude nejlépe vědět on a jeho lékař. Samozřejmě mu mohl někdo něco přisypat do pití, ale už je v říši pohádek. Je to spíše smutné. Hodně smutné.

Co je to clenbuterol

- Poprvé začal být hojně využíván během LOH 1992 v Barceloně.

- Látka, která uvolňuje hladké svalstvo kolem průdušnice - tím pomáhá lidem,kteří trpí astmatem a alergiemi. Používá se i jako lék proti vysokému krevnímu tlaku.

- Pomáhá zvyšovat objem svalové hmoty, hojně jej využívají kulturisti. Nepatří ale mezi anabolické steroidy.

Může přijít o titul z Tour de France?
Sportovec je zodpovědný za to, že nebude mít pozitivní dopingový nález. Takže rozhodně potrestaný bude a o triumf z Tour přijde.

Může to znamenat pro cyklistiku odliv fanoušků či sponzorů?
Já si myslím, že odliv fanoušků to znamenat nebude. Fanoušci chtějí vidět tvrdý sport, kde není dopředu jasný vítěz. A v cyklistice tuhle možnost mají, asi jako v jednom z mála sportů na světě. Je to tak těžký sport, že nikdo neví, co bude za hodinu, dvě, natož po šesti hodinách etapy. A je to myslím i na zájmu vidět. A co se týká sponzorů, tak bych to viděl stejně. Cyklistika běží v televizi při velkých závodů live a to si myslím, že nikde jinde takovou reklamu nemají.

To se ale nedá říct o dánské stáji SaxoBank, za kterou měl od roku 2011 Contador závodit.
Pro Bjärna Rijseho to je určitě složitá situace, ale on si určitě poradí. Záleží také na tom, jak tvrdý trest Contador dostane. Podle mě došlo k nějaké chybě nebo nedopatření, protože Contador si musel být moc dobře vědom toho, že bude testován. Pro mě je to záhadou, jak se to mohlo stát. Má kolem sebe tým, vlastního lékaře, který si musí být vědom toho, že když udělá chybu, co to může znamenat. Každý lék musí mít prozkoumaný. Pochopil bych to u závodníka například mezi amatéry, ale nepochopím to u lídra Tour de France a jednoho z nejlepších cyklistů světa.

Jako lídr závodu musel být testován po každé etapě, co jel ve žlutém...
...Přesně tak. Byl testován minimálně desetkrát za celý závod, takže si myslím, že to musela být nějaká nepozornost týmu. Uvidíme, jak to vysvětlí. A jak se bude obhajovat. Ale ať to bylo jakkoliv, pozitivní nález měl, takže by měl být diskvalifikován. Jestliže by ho osvobodili, tak by všichni, co ještě věří v nějakou čistotu sportu, by ztratili veškeré iluze. Pokud má prostě pozitivní nález, musí dostat trest.

Takže dá se říci, že varianta, že unikne trestu by byla pro cyklistiku, potažmo celý sport, horší než opak?
Určitě. Neříkám, že musí dostat dva roky, ale třeba rok klidně. UCI má rozpětí pro tresty, určitě se zohledňuje, jaký lék sportovec bere. A také to, že měl zvýšenou hladinu jen minimálně. A na tom Contador svou obhajobu určitě postaví a dá se to chápat. Určitě je rozdíl mezi ním a například Landisem, u kterého to bylo naprosto zřejmé a prokazatelné, že dopoval. A vědomě.

Clenbuterol, látka, na kterou byl testován, je používána astmatiky nebo slouží jako lék proti vysokému tlaku. Ví se o tom, že by byl astmatik nebo měl problémy s tlakem?
To bohužel neví, už dlouho se ve světě velké cyklistiky nepohybuji. Vím, že v době, kdy já jsem jezdil, tak v podstatě dvě třetiny profipelotonu byli astamatici. Docela jsem se tím bavil. Je to zajímavé, že vrcholový sportovec má takovéto problémy.

A zrovna s dýcháním ve sportu jako je cyklistika.
Souhlasím, dobré dýchání je alfou a omegou cyklistiky. Říkám, bylo to docela úsměvné. A bude hodně zajímavé sledovat, jak vše nakonec dopadne.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...