Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Contador se vrací na Vueltu, jeho soupeřem bude i Štybar

Sport

  13:44
PAMPLONA - Ve znamení návratu dopingového hříšníka Alberta Contadora se pojede 67. ročník Vuelty. V pelotonu, který odstartuje do závodu v sobotu časovkou družstev v Pamploně a po 21 etapách dorazí 9. září do Madridu, bude i dvojice českých cyklistů. Barvy stáje Omega Pharma-Quick Step budou hájit Zdeněk Štybar a František Raboň.

Španělský cyklista Alberto Contador se po vypršení dvouletého trestu za doping vrátil do profesionálního pelotonu foto: Reuters

Contador se k závodění vrátil ihned, jakmile mu vypršel dodatečný dvouletý trest za nález clenbuterolu při Tour de France 2010. Ve skutečnosti nezávodil jen šest měsíců a při comebacku skončil na nedávném podniku Eneco Tour celkově čtvrtý. "Byla to dobrá příprava na Vueltu," pochvaloval si Španěl.

Netajil, že před domácími fanoušky bude mít o motivaci postaráno. "Cílem je bojovat o vítězství. Tvrdě jsem pracoval a mám extra motivaci, protože se jede v mé vlasti," řekl Contador, který Vueltu v roce 2008 vyhrál. Jeho účast bude podle ředitele závodu Javiera Guillena přínosem pro celý podnik. "Má ten nejatraktivnější styl závodění z celého pelotonu a je to velké jméno. Díky němu bude závod pro fanoušky zajímavější," řekl Guillen.

Pro dvojnásobného mistra světa v cyklokrosu Štybara půjde o velkou premiéru v závodech označovaných jako Grand Tours, kam spadá ještě Tour de France a Giro d'Italia. I proto si nedělá žádné velké ambice. "Pro mě bude nejdůležitější přežít ty těžké dny a doufám, že bych se mohl pokusit o nějakou etapu. Ale to je ve hvězdách. Strašně se na svou první Grand Tour těším," uvedl Štybar na svých webových stránkách.

Raboň dostane prostor

Na větší prostor v závodě dlouhém celkem 3360 kilometrů s osmi horskými etapami a časovkou jednotlivců i týmů, se těší i Raboň. "Chtěl bych zajet nějaký dobrý výsledek a těším se hodně právě na časovky," řekl Raboň, jenž si Vueltu vyzkoušel už v roce 2009, kdy obsadil 134. místo.

Do souboje o vítězství by podle prognóz měli promluvit především Contador a Brit Chris Froome, jenž na loňské Vueltě zaostal za vítězným Juanem Josém Cobem o pouhých 13. Třetí muž olympijské časovky prokázal formu již na Tour de France, kde dojel skončil druhý za krajanem a týmovým lídrem ze Sky Bradleym Wigginsem.

Ten Vueltu vynechává, takže Froome bude mít volné ruce. Na Tour musel podporovat Wigginse, přestože podle mnohých vypadal z celého pelotonu v nejlepší formě. Contador si je Froomeovy síly dobře vědom.

"Už minulý rok mohl Vueltu vyhrát, kdyby k tomu měl prostor," uvedl Španěl. "Na Tour předvedl fantastický výkon a potvrdil, že byl nejsilnější. Myslím, že na Vueltu přijede s jasným cílem vyhrát a bude velmi těžko k poražení," doplnil vítěz všech tří Grand Tours.

Na startu budou i obhájce Cobo, jenž bude chtít zapomenout na nepříliš povedenou sezonu, Alejandro Valverde či Joaquim Rodríguez.

Autoři: ,