Contador si odpykal trest za doping a ovládl Vueltu

17:40aktualizováno  19:04
MADRID - Španělský cyklista Alberto Contador vyhrál podruhé v kariéře Vueltu. Po nedělní poslední etapě v Madridu, ve které zvítězil Němec John Degenkolb, navázal na triumf z roku 2008 a zaznamenal první úspěch po návratu z dvouletého trestu za doping.

Alberto Contador vyhrál Vueltu. foto: Reuters

Na osmé příčce do španělské metropole dojel Zdeněk Štybar; český cyklista tak zaznamenal nejlepší umístění v závodě, který pro něj byl premiérou v tzv. Grand Tours. V konečném pořadí skončil na 76. pozici s více než dvouhodinovou ztrátou, jeho stájový kolega a krajan František Raboň obsadil 157. místo.

Devětadvacetiletý Contador, jenž do Madridu dorazil na 54. příčce, se do čela celkové klasifikace dostal po 17. etapě, kdy z prvního místa sesadil krajana Joaquima Rodrígueze. "Myslím, že na tenhle okamžik budou fanoušci ještě dlouho vzpomínat," uvedl Contador, který v posledním týdnu slavného závodu červený trikot lídra udržel a připsal si celkově páté vítězství v Grand Tours - dvakrát ovládl Tour de France (2007, 2009) a jednou Giro d'Italia (2008).

Druhé místo obsadil se ztrátou minuty a 16 vteřin další Španěl Alejandro Valverde, který získal zelený trikot vítěze bodovací soutěže. Třetí Rodríguez za Contadorem zaostal o minutu a 37 sekund.

Vítězství ve Vueltě je pro Contadora prvním triumfem po vypršení dvouletého trestu za doping. Distanc dostal za pozitivní test na clenbuterol při Tour de France v roce 2010 a přišel kvůli němu také o vítězství v tehdejším závodě a na loňském Giru. "Po tom, čím vším jsem si v poslední době prošel, je to opravdu výjimečné vítězství. Co cítím, nejde popsat slovy, ale spadl mi velký kámen ze srdce," řekl Contador.

Výsledky

21. etapa Cercedilla - Madrid (111,9 km): 1. Degenkolb (Něm./Argos) 2:44:57, 2. Viviani (It./Liquigas), 3. Bennati (It./RadioShack), 4. Davis (Austr./Orica), 5. Fernández (Šp./Garmin), 6. Valverde (Šp./Movistar), 7. Steegmans (Belg./Omega Pharma-Quick-Step), 8. ŠTYBAR (ČR/Omega Pharma-Quick-Step), 9. Kreder (Niz./Garmin), 10. Verdugo (Šp./Euskaltel) všichni stejný čas, ...147. RABOŇ (ČR/Omega Pharma-Quick-Step) -36.

Konečné pořadí (červený trikot): 1. Contador (Šp./Saxo Bank) 84:59:49, 2. Valverde -1:16, 3. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -1:37, 4. Froome (Brit./Sky) -10:16, 5. Moreno (Šp./Kaťuša) -11:29, 6. Gesink (Niz./Rabobank) -12:23, 7. Talansky (USA/Garmin) -13:28, 8. Ten Dam (Niz./Rabobank) -13:41, 9. Antón (Šp./Euskaltel) -14:01, 10. Intxausti (Šp./Movistar) -16:13, ...76. ŠTYBAR -2:12:01, 157. RABOŇ -3:28:11.

Bodovací soutěž (zelený trikot): 1. Valverde 199 b., 2. Rodríguez 193, 3. Contador 161, ...75. ŠTYBAR 8, 91. RABOŇ 4.

Vrchařská soutěž (puntíkovaný trikot): 1. Clarke (Austr./Orica) 63 b., 2. De la Fuente (Šp./Caja Rural) 40, 3. Rodríguez 36.

Kombinace (bílý trikot): 1. Valverde 8, 2. Rodriguez 8, 3. Contador 10.

Týmy: 1. Movistar 254:52:49, 2. Euskaltel-Euskadi -9:40, 3. AG2R La Mondiale -20:19, ...14. Omega Pharma-Quickstep (ŠTYBAR, RABOŇ) -2:34:46.