Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Contador si pohrál se soupeři, Kreuziger už je sedmý

Sport

  16:52aktualizováno  19:40
MACUGNAGA - 19. etapu Giro d´Italia dlouhou 209 kilometrů vyhrál stájový kolega Astany Romana Kreuzigera Paolo Tiralongo před vládcem Albertem Contadorem. Česká jednička dojela na osmém místě se ztrátou 21 vteřin na vítěze. Kreuziger se díky zaváhání soupeřů posunul na sedmé místo průběžně, na pátého Sivcova ztrácí již jen 22 vteřin.

Roman Kreuziger na Giro d´Italia. foto: www.proteam-astana.com

Znovu a znovu ukazuje cyklistickému světu Španěl Alberto Contador svou nadvládu. "Pistolník" z Pinta sice skončil v 19. etapě 94. ročníku Giro d´Italia "až" na druhém místě, přesto si opět se svými soupeři pohrál jako kočka z myší. V řádění mu nezabránilo výrazné ochlazení a v závěru ani déšť..

209 kilometrů dlouhá etapa byla pro peloton letošního Gira přípravou na sobotní ostré stoupání do vyhlášeného lyžařského střediska v Sestriere a podle toho také vypadala. Jelo se sice v ostrém tempu, téměř 25 kilometrů ze závěrečného třicetikilometrového stoupání do Macugnana ale strávili favorité spolu.

Giro d'Italia, cyklistický etapový závod

19. etapa: Bergamo - Macugnaga (209 km): 1. Tiralongo (It.) 5:26:27, 2. Contador (Šp.) stejný čas, 3. Nibali (It.) -3, 4. Gadret (Fr.), 5. Rodríguez (Šp.), 6. Kruijswijk (Niz.) všichni -6, 7. Scarponi (It.) -8, 8. Kreuziger (ČR) -21, 9. Dupont (Fr.) -29, 10. Sivcov (Běl.) -34.

Průběžné pořadí: 1. Contador 77:11:24, 2. Scarponi -5:18, 3. Nibali -5:52, 4. Gadret -7:53, 5. Sivcov -9:58, 6. Nieve (Šp.) -10:08, 7. Kreuziger -10:20, 8. Rodríguez -10:43, 9. Meňšov (Rus.) -10:51, 10. Rujano (Ven.) -11:50.

Nejprve sjeli skupinku uprchlíků, ve kterého diktoval tempo nejlepší vrchař Gira Stefano Garzelli. Ten si vítězstvím v horské prémii na Mottarone upevnil vedení v boji o červený trikot a poté z povzdálí sledoval boj o celkové pořadí. Souboj o vítězství v etapě jako první rozjel pomocník Romana Kreuzigera z Astany Paolo Tiralongo.

Italský vrchař nastoupil zhruba osm kilometrů před cílem a před skupinkou spolufavoritů, ve které chyběli například José Rujano či Denis Menčov (oba zůstali při trhání pelotonu ve stoupání na jeho konci a poté již elitní vrchaře nedokázali dojet), a v jeden okamžik si vypracoval až dvaadvacetivteřinový náskok.

Tři kilometry pod vrcholem se pokusil o další nástup Joaquin Rodriguez a po něm i John Gadret. Ani jeden neuspěl, vždy je dokázal dojet španělský fenomén Alberto Contador. Osmadvacetiletý vládce Gira se kilometr a půl před cílem ohlédnul, svým vyzyvatelům nastoupil a během 700 metrů smazal i náskok Tiralonga. Toho nakonec v cíli nechal gentlemansky vyhrát, za druhé místo i tak získal bonifikaci 12 vteřin.

"Jsme dobří přátelé," řekl po dojezdu Tiralongo, který tak mohl v 33 letech slavit vůbec první triumf v dvanáctileté profesionální kariéře. "Tiralongo si vítězství zaslouží. Je to poprvé, co v kariéře něco vyhrál. A tým etapové vítězství taky potřeboval," řekla k triumfu svého parťáka Roman Kreuziger na svém webu. Vedoucí dvojice navíc na trati ziskala tři vteřiny na třetího Nibaliho a šest na trojlístek Gadret, Rodriguez a Kruijswijk. Sedmý projel cílem průběžně druhý Ital Scarponi, hned za ním Kreuziger. ¨

Roman Kreuziger na Giro d´Italia.

Jednička Astany využila zaváhání dvojice Rujano-Menčov a prodrala se na v celkovém pořadí na sedmé místo. Navíc dojela s náskokem i na průběžné pátého Sivcova a šestého Nieveho. Před sobotní ďábelskou etapou dlouho 242 kilometrů a končící v lyžařském středisku Sestriere ztrácí na Bělorusa 22 vteřin a na Španěla o deset méně.

"Prvních dvě stě kilometrů je mírně zvlněných, skoro rovina, pak dva těžké kopce. Finestre je hrozně prudký kopec, půlka po silnici, půlka po štěrku. Důležité pro mě bude přežít ho. Sestriere už by mi mělo vyhovovat daleko víc. Doufám, že něco dokážu vydělat a pořád si myslím, že když zabojuju, je to páté místo reálné," řekl Kreuziger, který má již téměř jistý bílý trikot pro nejlepšího jezdce Gira do pětadvaceti let.