Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Contador vymyslel další lest. Využil ji Quintana, spadli do ní Froome i König

Sport

  17:46
FORMIGAL - V sobotní královské etapě Leopold König na většinu svých soupeřů v boji o nejlepší desítku na španělské Vueltě najel desítky vteřin. Jen o 24 hodin později ale počítal ztrátu v řádech minut. Nezachytil totiž rychlý úvod dne, kdy se startovní pole rozdělilo na tři skupiny a on zůstal v té poslední. Sen o pódiu se rozplynul, König dojel do cíle takřka hodinu po vítězi.

Nairo Quintana a Chris Froome. foto: Facebook Sky

Nejdůležitější etapa na Vueltě? Měla to být ta královská, sobotní s výjezdem na bájný Aubisque. S velkou pravděpodobností se jí stala ale až ta nedělní.

„Čeká nás další tvrdý den. Jen 120 kilometrů, což je ideální k tomu někoho překvapit,“ říkal před startem Alejandro Valverde.

O překvapení mluvil jeden cyklista vedle druhého.

Přesto se spousta z nich nechala nachytat.

Fantastický König útočí na Vueltě na stupně vítězů. V královské etapě urval i Contadora

Nejvíc na rychlý a chaotický úvod doplatil Leopold König, tehdy pátý muž celkového pořadí, který zůstal hned po startu v úplně poslední skupině, ve které neměl žádný tým zájem stahovat.

Osmadvacetiletý český cyklista tak během etapy nešťastně počítal minuty, které na své soupeře v celkové klasifikací ztrácel. V cíli jich spolu s dalšími devadesáti cyklisty napočítal 54 (!), přitom časový limit etapy byl jen 31 minut od času vítěze.

Měla by následovat diskvalifikace, v tu chvíli by Chris Froome zůstal v závodě osamocen. K tomu ale po jednání jury nedošlo. Königovi po patnácté etapě patří jednatřicátá příčka, na Quintanu ztrácí více než 56 minut.

Před Königem se celý den naháněla skupina Naira Quintany a Alberta Contadora s tou Froomovo-Chavesovou, ve které jel i zbytek favoritů na celkové pořadí.

Rozestup mezi nimi byl v jednu chvíli až tři minuty, Froome totiž pětapadesát kilometrů před cílem zůstal ve stíhací skupině úplně osamocen. Musel se tak spoléhat na práci Oriky s Astanou.

Pod závěrečným stoupáním držel Quintana na Frooma náskok dvou minut, na něm ještě čtyřicet vteřin přidal a Vueltu vede už o 3:37 minuty.

S Kolumbijcem se až do cíle udržel Gianluca Brambilla, který se tak po vítězné etapě na Giru raduje i z prvenství na Vueltě.

V celkovém pořadí si polepšil i Alberto Contador, který sice v závěru na Quintanu ztrácel, přesto se posunul na čtvrté místo s odstupem 4:02 minuty. O pět vteřin před ním zůstává na třetím místě Esteban Chaves.

Cyklistický závod Vuelta - 15. etapa:

Sabiňánigo - Sallent de Gállego (118,5 km): 1. Brambilla (It./Etixx-Quick-Step) 2:54:30, 2. Quintana (Kol./Movistar) -3, 3. Felline (It./Trek Segafredo) -25, 4. Elissonde (Fr./FDJ) -28, 5. De La Cruz (Šp./Etixx-Quick-Step) -31, 6. Contador (Šp./Tinkoff) -34, 7. Formolo (It./Cannondale) -53, 8. Mamykin (Rus./Kaťuša) -1:16, 9. Chaves (Kol./Orica) -1:53, 10. Scarponi (It./Astana) -1:59, ...47. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -15:41, 163. König (ČR/Sky) -53:54.

Průběžné pořadí: 1. Quintana 61:36:07, 2. Froome (Brit./Sky) -3:37, 3. Chaves -3:57, 4. Contador -4:02, 5. S. Yates (Brit./Orica) -5:07, 6. S. Sánchez (Šp./BMC Racing) -6:12, 7. Talansky (USA/Cannondale) -6:43, 8. Formolo -7:17, 9. De La Cruz -7:23, 10. Scarponi -7:39, ...31. König -56:35, 62. Štybar -1:54:52.

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...