Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Schumacherova manželka vybudovala domácí „kliniku“ za 340 milionů

Corrina Schumacherová a Michael Schumacher. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Corrina Schumacherová a Michael Schumacher. | foto: express.co.uk

PRAHA Věřila, že si manžela z nemocnice odveze domů, že se její muž dostane z nejhoršího. A tak už koncem března, zhruba čtvrt roku poté, co měl Michael Schumacher vážnou nehodu na lyžích, začala manželka Corinna s přestavbou rodinného sídla. Tak aby jeho součástí byla i rehabilitační klinika.

I proto mohl být Schumacher v úterý propuštěn po 254 dnech od pádu na sjezdovce Méribelu do domácí péče. (více podrobností naleznete ZDE)

Corinna Schumacherová sice onu informaci nikdy přímo nepotvrdila, vlastně není ani divu, neboť manželka sedminásobného šampiona F1 po jezdcově nehodě téměř neposkytovala žádné konkrétnější informace a i Schumacherova manažerka velmi střeží soukromí, avšak zahraniční tisk (a to i ten seriozní) odhadoval, že výstavba plně vybaveného lékařského pokoje a nezbytného příslušenství v jeho vile na břehu Ženevského jezera vyjde zhruba na 340 milionů korun.

Jaký je Schumacherův stav?

"V posledních týdnech udělal pokroky odpovídající tomu, jak vážné bylo jeho zranění. Ale je před ním ještě dlouhá a těžká cesta," uvedla v úterý jeho manažerka Sabine Kehmová.

Jenže dál nebyla konkrétnější. Neřekla, jakým způsobem komunikuje s okolím. Jestli třeba pouze očima či zvládá říct základní slova. Zda poznává své blízké. I proto není jasné, v jaké fázi jeho léčba je.

"Bohužel pořád patří do skupiny pacientů, kteří dopadnou špatně. Rehabilitace u něj nikdy neskončí," řekl v červnu český neurolog Aleš Tomek.

Od přesunu domů si Schumacherovo okolí i lékaři slibují, že napomůže k rychlejšímu zotavení a "návratu do života." Pacienta v takových případech pozitivně stimulují známé prostředí, známé barvy i vůně. A třeba i normální osvětlení.

"Pozitivní emoce hrají v případě poškozeného mozku hlavní roli. A krásné emoce a vzpomínky v mozku zůstávají, při jejich opakování se pak mozek procvičuje," řekl Bildu německý psychiatr Manfred Spitzer.

Navíc se dá předpokládat, že díky financím, které Schumacher během kariéry vydělal (odhaduje se až 16 miliard korun), bude mít i po propuštění z rehabilitační kliniky v Lausanne k dispozici ty nejlepší fyzioterapeuty. To v červnovém rozhovoru naznačil i český neurolog Aleš Tomek. (čtěte ZDE)

"U rehabilitace je důležité, jak často ji děláte. I u nás je lepší, když jste ve specializovaném rehabilitačním zařízení, kde s vámi cvičí alespoň dvakrát denně, než když jste někde, kde cvičíte jen jednou denně a to ještě ve všední dny. Myslím, že bude cvičit třikrát denně a bude mít ty nejšikovnější fyzioterapeuty, což bude mít lepší efekt. Ale zázraky se nedějí. Ovšem je lepší být nemocný a bohatý, než nemocný a chudý,“ řekl Tomek.

Podle Bildu by se na jeho péči mělo podílet pět až sedm lidí včetně právě fyzioterapeutů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...