26. listopadu 2011 19:06 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

ČSTV se mění, vzkázal veřejnosti Kaderka

Ivo Kaderka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Kaderka. | foto: ČTK

NYMBURK Český svaz tělesné výchovy se po měsících dohadování odhodlal k velké změně. Od příště už budou obě komory sdružující předsedy svazů a zástupce tělovýchovných jednot hlasovat v důležitých otázkách společně. Nebude tak možné, aby jedna komora úmyslně blokovala návrhy té druhé.

Rozdílné postoje obou skupin na jaře připravily ČSTV o možnost rychle reagovat na narůstající finanční problémy Sazky. Loterijní společnost následně skončila v konkurzu a český sport tak přišel o miliardy korun.

Delegáti nymburské valné hromady se ale nakonec přiklonili k ještě k vážnějšímu kroku. Oproti předpokladům nakonec odvolali i celé vedení největšího spolku v zemi v čele s Pavlem Kořanem, který do posledních chvil před konkurzem hájil generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka.

Kořan se hned po hlasování nechal slyšet, že za vším stojí jen snaha některých funkcionářů být u prodeje lukrativního majetku ČSTV. Ve hře jsou především lyžařské areály ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Harrachově. „To je nesmysl. Chtěli jsme jen ukázat veřejnosti, že se ČSTV mění,“ oponuje v rozhovoru pro LN šéf českého tenisu Ivo Kaderka. Ten patřil mezi členy výkonného výboru, ale zároveň mezi největší Kořanovi kritiky.

Ivo Kaderka: O prodejích se rozhodne na příště

Původně se očekávalo, že vedení ČSTV vydrží do další valné hromady. Proč se nakonec o jeho odvolání hlasovalo?
Ráno jsme se sešli s předsedy svazů a dohodli se, že musíme vedení odvolat. Jako signál vůči veřejnosti i politické reprezentaci to bylo nezbytné. Výkonný výbor dostal pověření k výkonu činnosti do volební valné hromady, která proběhne v lednu.

Byl jste překvapený, že odvolání výkonného výboru bylo tak jasné?
To bych neřekl. Jsem především spokojený s tím, že jsem tam neviděl takové ty klasické odbojáře, kteří by vykřikovali, že hodný Aleš (Hušák – pozn. red.) chtěl zachránit Sazku a tihle zlí čarodějové Kejvalové, Kaderkové, Janstové nebo Haníkové ji pomohli ukrást. Nevím, jestli byli tak unavení nebo konečně dostali rozum a pochopili, co se tu vlastně dělo. Atmosféra nebyla tak vypjatá, jak se možná čekalo.

Věříte, že tedy stále lze ČSTV transformovat v pružnější organizaci, o které mluvil i ministr školství Josef Dobeš?
Uvidíme. Bude hodně záležet na tom, jak se navolí výkonný výbor a také na tom, jak dopadne hlasování senátorů o loterijním zákonu. V tuto chvíli je to velice těžká otázka.

Budete opět kandidovat?
Určitě ano. Rozhodně ne na předsedu, ale do výkonného výboru ano. Kdo jiný by tam měl být, než ti lidé, kteří se pokusili odvrátit tu apokalypsu a pracovali na tom, aby tady sport přežil.

Znamená dnešní odvolání konec současného šéfa Pavla Kořana ve vedení ČSTV?
Pavel sám prohlásil, že se změnou stanov a s novým systémem to pro něj končí. V nový¨ch volbách prý už kandidovat nebude. Uvidíme ale, jestli nezmění názor.

Hodně se hovoří o prodeji majetlku, především lyžařských areálů. Jak to vypadá po valné hromadě ČSTV jako majoritního akcionáře?
Všechno je zablokováno. Výkonný výbor v tomto bodě nesmí podnikat žádné další kroky. O všem se bude rozhodovat až na další valné hromadě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!