Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
27. dubna 2013 11:15, aktualizováno  12:54 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

ČSTV se odprostil od minulosti. Přejmenoval se na Českou unii sportu

Předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta | foto: ČTK

NYMBURK Delegáti Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) na valné hromadě v Nymburku rozhodli o změně názvu. Největší sportovní organizace v zemi se nyní jmenuje Česká unie sportu (ČUS).

"Někteří možná pocítí lítost a určitou nostalgii po názvu ČSTV, ale je to důležité a říkáme tím, že jsme vnitřním fungováním jinou organizací," řekl Miroslav Jansta ještě jako předseda ČSTV. Za pár minut před zraky prezidenta Miloše Zemana delegáti většinou hlasů schválili nový název. "Změna musí být viditelná a rozhodující. Říkáme tím, že už nejsme polostátní organizací, která projedla své majetky, ale jsme schopni fungovat a jsme dobrou organizací," prohlásil Jansta.

Zeman, jenž přijal jako první český prezident pozvání na valnou hromadu a doufá, že změna názvu nebude jen přemalováním vývěsního štítu. "Kdyby to skončilo tím, že tady bude ČUS a nic víc a firma by nabízela stejné zboží, tak by to v podstatě bylo jen předstírání. Ale já věřím, že tady jsou krizoví manažeři a tu firmu povedou k lepším výsledkům," řekl novinářům. Změnou názvu a úpravou stanov chce unie udělat čáru za minulostí a být součástí nově se tvořícího sportovního prostředí v České republice.

ČUS by se měla proměnit v čistě servisní organizaci

Hlavní autoritou se v ní stává Český olympijský výbor, ČUS by se měla proměnit v čistě servisní organizaci hlavně pro tělovýchovné jednoty a kluby. "První fází byla záchrana holé existence a nastartování legislativních změn. Teď máme čas zaměřit se na spodek a pomáhat tam s transformací," řekl Jansta. "Jsme ve fázi, že máme schválenou výkresovou dokumentaci, možná už máme stavební povolení a teprve začínáme. Pád sportu trval dvacet let a stejnou dobu bude trvat dostat se nazpátek," uvedl šéf ČOV Jiří Kejval.

Zároveň byl představeno nové logo ČUS, vyvedené v trikoloře. Český svaz tělesné výchovy vznikl v březnu 1990 jako nástupce Československého svazu tělesné výchovy, který fungoval od roku 1957. V roce 2012 ČSTV sdružoval 73 sportovních svazů a 77 regionálních sdružení, v kterých bylo 1,42 milionu členů prostřednictvím 9029 tělovýchovných jednot a sportovních klubů.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!