Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtvrtfinále s Chorvatskem: Češky bojují i o olympiádu

Sport

  13:32
PRAHA/LODŽ - Klíčové utkání celého mistrovství Evropy čeká české basketbalistky ve středečním čtvrtfinále proti Chorvatsku. Pokud svěřenkyně trenéra Lubora Blažka uspějí, zajistí si nejen účast v boji o medaile, ale také postoupí do kvalifikace o olympijské hry v Londýně.

Česko - Bělorusko (radost českých basketbalistek). foto: ČTK

"Teď jde úplně o všechno. Vyhraje to družstvo, které to psychicky zvládne, protože basketbal umějí hrát oba týmy. Ale rozhodovat bude hlava," řekl po úterním tréninku trenér Blažek. "Výhodou Chorvatek je, že nemají co ztratit. Jsou tam, kde je asi nikdo nečekal. Z této pozice se jde do zápasu dobře," dodal.

Český výběr se s Chorvatskem utkal na mistrovství Evropy naposledy v roce 1999, kdy vyhrál 67:52. Má s ním však i čerstvé zkušenosti: hrál s ním totiž v posledních dvou přípravných zápasech před šampionátem. V prvním Češky zvítězily 102:82, druhé utkání prohrály 80:86, ale do něj nastupovaly hlavně s myšlenkami na to, aby se vyhnuly zranění, a nepodaly optimální výkon. Chorvatsko však na šampionátu překvapilo a nečekaně vyřadilo favorizované Španělky.

"Tím dokázaly, že jsou ještě silnější než v těch přípravných zápasech. Na hřišti se lépe najdou a zlepšení je vidět i u střelby. Právě proti Španělsku se dostaly do takové střelecké pohody, že tím soupeře úplně vykolejily. Asi málokdo čekal, že Španělsko s Chorvatskem vypadne a je to tady. Ta kvalita tam musí být," řekl Blažek.

MS v basketbale žen: Česko - Rusko (Zklamaná Ivana Večeřová)

Také hráčky jsou si vědomy, že je nečeká nic lehkého. "Chorvatsko bude také těžký soupeř, který je vynikající ve hře jedna na jednu. Ale věříme si, že zvítězíme," řekla po utkání s Litvou křídelní hráčka Jana Veselá. "Vyhrály jsme osmifinálovou skupinu, čímž jsme si splnily první cíl. Teď je třeba porazit Chorvatsko, abychom splnily další cíl a postoupily do kvalifikace na olympiádu," dodala.

Klíčovou hráčkou Chorvatek je zkušená rozehrávačka Sandra Mandirová, která má na turnaji průměr 14 bodů, pět doskoků a čtyři asistence na zápas. "Základ jejich hry je Mandirová a její hra jedna na jednu. Ale není to jen o jednom hráči. Mandirová tomu sice šéfuje, ale jsou tam i další hráčky," řekl Blažek.

Nepříjemnými hráčkami pro český tým se v přípravě ukázaly i téměř dvoumetrová pivotka Luca Ivankovičová a křídelnice Ana Lelasová, která byla nejlepší střelkyní Chorvatek v obou zápasech s Českem. Do posledních tří utkání však Lelasová kvůli zranění nezasáhla. "Má asi něco s ramenem. Viděla jsem ji, že má ruku zavěšenou," uvedla Eva Vítečková.

Česko - USA (Ferančíková s Burgrovou se mazlí s medailemi).

Česká výprava se dnes přesunula z Bydhoště do Lodže, kde se v Atlas Aréně odehrají všechna zbývající utkání turnaje. Cesta se na hráčkách podepsala únavou. "Pětihodinový přesun autobusem byl na týmu znát. Museli jsme tomu přizpůsobit trénink," uvedl Blažek. "Večer bude mít masér práci," dodala Vítečková.

Zápas začne ve středu ve 20:30, přímý přenos vysílá ČT4. Od 18:00 se hraje čtvrtfinále mezi Lotyšskem a Ruskem, v němž se rozhodne o případném soupeři Češek v semifinále. Zbývající dvě čtvrtfinále Černá Hora - Turecko a Francie - Litva jsou na programu ve čtvrtek.

Autor: