7. července 2015 17:55, aktualizováno  18:36 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Štybar se vklínil do první desítky. Etapu i žlutý trikot získal jeho parťák Martin

Tony Martin se raduje z etapového vítězství. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tony Martin se raduje z etapového vítězství. | foto: Reuters

CAMBRAI Tony Martin z týmu Etixx se na čtvrtý pokus dočkal žlutého dresu lídra letošní Tour de France. Se širokým úsměvem a zaťatou pěstí projížděl Němec v Cambrai cílem obávané čtvrté etapy, vedoucí přes sedm dlážděných úseků. Jeho týmový kolega Zdeněk Štybar zůstal v Top 10 celkové klasifikace.

Útokem, k němuž se Martin odhodlal necelé tři kilometry před cílem, ukázal záda vedoucí 34členné skupině a hnal se za svým pátým etapovým triumfem na Tour - a především za vysněnou žlutou trofejí.

Přitom na předposledním úseku po kostkách, pouhých 20 kilometrů před cílem, měl Martin defekt a musel se za pomoci kolegů znovu dotahovat do ujíždějící skupiny.

„Musel jsem měnit kolo a už jsem ani nevěřil, že bych mohl etapu vyhrát,“ přiznal 30letý Němec. 

„Naštěstí pět kilometrů před cílem jsem byl opět ve skupině, tak jsem si říkal, že to risknu a zkusím za to v závěru vzít. Nějak jsem v sobě našel zbytky sil a ujel, ale pořád jsem sledoval, co se dělo za mnou. Byl jsem nervózní, nevěřil jsem si, ale povedlo se to. Tisíckrát díky mému týmu, jsem šťastný, že se jeho práce tak vyplatila.“

Tým Sky s dosavadním lídrem Chrisem Froomem byl s takovým vývojem závodu vlastně nadmíru spokojen. 

Nejen, že se Froome i na svých tolik neoblíbených kostkách udržel s největšími favority, navíc jezdci Sky dočasně předali hlídání žlutého dresu stáji Etixx-Quick Step, která přitom nemá ambice obhajovat jej i ve velehorských etapách.

Pro druhé místo si dospurtoval se ztrátou tří vteřin John Degenkolb, šampion Paříž-Roubaix, před dalšími klasikáři Peterem Saganem a Gregem van Avarmaetem.

Štybar a Kreuziger dojeli ve vedoucí skupině

Ve vedoucí skupině dorazili do cíle také na 9. místě Zdeněk Štybar a na 29. místě Roman Kreuziger. Štybar se pokusil sám atakovat na posledním úseku po pavé, chvíli poté se vytvořila vedoucí osmičlenná skupinka, ale byla opět sjeta.

Celkově uhájil pozici v závěru elitní Top 10, patnáctý je stále Kreuziger.

Rovněž Vincenzo Nibali, Alberto Contador a Nairo Quintana nechyběli na kostkách mezi nejlepšími.

Jan Bárta ze stáje Bora dokončil etapu ve druhé velké skupině s odstupem tři a půl minuty. Leopold König, který byl týmem Sky určen k diktování tempa v čele pelotonu v první polovině závodu, odvedl perfektně svoji práci a později už na kostkách nikam neuháněl. 

Do cíle přijel se ztrátou téměř 17 minut. Etapu dokončil v grupettu stejně jako Richie Porte, druhý z lídrů stáje Sky na květnovém Giru.

König tak naplnil svá slova, že na Tour jede především pomoci Chrisi Froomovi k titulu. Nejdůležitější roli bude mít až ve velehorách. Že tím skončí jeho série každá Grand Tour = Top Ten, je v tuto chvíli pro něj nepodstatné.

Nibali útočil... a zase útočil

Stejně jako v předchozích dvou etapách se záhy po startu před peloton vydali čtyři uprchlíci, tentokrát ve složení Westra (Astana), De Gendt (Lotto-Soudal), Quémeneur (Europcar) a Brun (Bretagne). Vypracovali si až devítiminutový náskok, přesto jejich mise skončila už 45 kilometrů před cílem.

Po úvodní stovce kilometrů si Contador, Uran, Quintana, Nibali i další jezdci vyměnili kola za vhodnější na dlážděný terén. Než peloton najel na šest francouzských úseků pavé, postihly pády například Scarponiho, Dana Martina či Dowsetta.

Už na kostkovém úseku Quérenaing, který prověřil jezdce 40 kilometrů před cílem, atakovali Nibali a Boom z Astany. Za ně se pověsili Štybar a Vanmarcke, jejich snaha však vedla „pouze“ k nadělení pelotonu na několik skupin. V té první potom dlouho zůstávalo pět desítek cyklistů

Vzadu už zůstali například Rolland, Greipel, po defektu Kristoff a později i velký pracant v předchozích dnech Kwiatkowski.

Momentka ze čtvrté etapy Tour de France.
Momentka ze čtvrté etapy Tour.

Na třetím úseku pavé před cílem opět zaútočil Nibali, tentokrát za asistence Degenkolba. Štybar byl v hloubi skupiny, ta se na chvíli roztrhla, ale skutečně jen na chvíli. V popředí zde stále usilovně pracoval také Roman Kreuziger.

Při předposledním úseku pavé De Fontaine au Tertre postihl defekt nešťastníka Thibauta Piínota, lídra stáje FdJ, dvakrát musel měnit kolo. Černé dny loni třetího muže Tour tak pokračovaly, propadl se až za druhou skupinu.

Vzápětí zůstal po defektu rovněž také aspirant žlutého dresu Tony Martin, tým Etixx k němu rychle stáhl pomocníky Vermota a Golaše, kteří mu pomohli vrátit se zpět.

A byl tu poslední úsek kostek Avesnes les Aubert. Do třetice atakoval Nibali, vpřed se posouval Štybar a vzápětí na mírném stoupání český cyklista nastoupil. 

Klasikáři Thomas i van Avarmaet se připojili, také Nibali, Froome, Valverde, Degenkolb a van Garderen. Osm mužů jelo s mírným náskokem vpředu, spolupráce však vázla. Žlutý Froome potáhl tempo, pak rozhodil rukama a ohlížel se po ostatních. Kdo další? Nikdo?

Stíhací skupinu vedli Kreuziger s Contadorem a sedm kilometrů před cílem dosáhli vedoucí osmičky. Stále jelo pohromadě 35 mužů.

Poslední part pro Pancéřový vůz

Když už se zdálo, že vše vyřeší až hromadný spurt do mírného stoupání v Cambrai, zavelel si k útoku Tony Martin.

A pak dostál své přezdívce Panzerwagen.

Za cílem jej nadšeně objímal i Zdeněk Štybar. Po čtyřdenní snaze útok na etapový primát jezdcům Etixxu konečně vyšel.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 4. etapa: Seraing - Cambrai (223,5 km)

1. T. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step) 5:28:58, 2. Degenkolb (Něm./Giant), 3. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 4. Van Avermaet (Belg./BMC), 5. Boasson Hagen (Nor./Team MTN), 6. Bouhanni (Fr./Cofidis), 7. Guarnieri (It./Kaťuša), 8. Gallopin (Fr./Lotto), 9. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step), 10. Coquard (Fr./Europcar), ...29. Kreuziger (Tinkoff-Saxo) všichni -3, 63. Bárta (ČR/Bora-Argon 18) -3:23, 174. König (ČR/Sky) -16:53.

Průběžné pořadí: 1. T. Martin 12:40:26, 2. Froome (Brit./Sky) -12, 3. Van Garderen (USA/BMC) -25, 4. Gallopin (Fr./Lotto) -38, 5. Sagan -39, 6. Van Avermaet -40, 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -46, 8. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -48, 9. Thomas (Brit./Sky) -1:15, 10. Štybar -1:16, ...15. Kreuziger -2:03, 46. Bárta -9:49, 126. König -19:54.

Najdete na Lidovky.cz