Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čtyřkolkář Tůma na Dakaru převrátil svůj stroj. Naštěstí to bylo do měkčího písku, oddechl si

Zdeněk Tůma se se svou čtyřkolkou převrací na bok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Tůma se se svou čtyřkolkou převrací na bok. | foto: Jaroslav Blažek/foto-moto.eu

Naúm Čtyřkolkář Zdeněk Tůma se s nástrahami letošního Dakaru pere statečně. V Saudské Arábii ho zatím nezastavila prasklá pneumatika, ani nepříjemný pád.

Nepříjemná chvíle se mu přihodila těsně před cílem druhé etapy, v níž dojel osmý. 

„Zajel jsem na kopec, zaryl jsem se do něho a spadl na bok. Naštěstí to bylo do měkčího písku, pochroumala se jen trochu maska,“ popisoval Tůma, závodník týmu BARTH Racing.

Čelo čtyřkolky Zdeňka Tůmy bylo viditelně polámané.
Zdeněk Tůma se se svou čtyřkolkou převrací na bok.

Premiérový ročník nejtěžší pouštní soutěže v Saúdské Arábii pro Tůmu nezačal dobře. V první etapě měl defekt a dostal ještě penalizaci za neprojetí jednoho bodu. A ani pondělní zkouška se neobešla bez komplikací.

„Po startu jsem řešil problém s odvzdušněním nádrže. Naštěstí se podařilo vše opravit, ale nabral jsem ztrátu. Nebylo pak lehké předjet všechny zpátky, musel jsem se prodírat obrovským prachem. Ten tu představuje asi druhý největší problém,“ prohlásil.

Jaké jsou zatím Tůmovy dojmy ze závodu na Arabském poloostrově? „Na trati bylo o něco méně kamení oproti včerejšku, kdy to byl opravdový extrém. Snažil jsem se dávat pozor, což se vyplatilo. Jelo se mi dobře,“ povídal spokojeně Tůma.

Trasa v prvních dnech vede podél moře, a tak není nouze o vyschlá řečiště a skály. 

„Čtyřkolka schytala opravdu hodně ran od kamení, dost to drncalo. Dokonce se mi ztratily šrouby od výfuku, divil jsme se, že nakonec nespadl,“ řekl Tůma, který Rallye Dakar absolvuje potřetí.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné
TIP: Jak vybrat hračky, které jsou nejen zábavné, ale také bezpečné

Hračka musí být pro dítě bezpečná. Jestli tomu tak opravdu je, vám prozradí její obal. Nemusíte ani luštit drobná písmena, jen se naučte rozpoznávat znaky, které bezpečnost garantují.