Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Čtyřkolkář Tůma nabral kvůli prasklé pneumatice ztrátu hned v první etapě Dakaru

Čtyřkolkář Zdeněk Tůma na trati první etapy Rallye Dakar 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyřkolkář Zdeněk Tůma na trati první etapy Rallye Dakar 2020. | foto: BARTH Racing

Džidda Úvodní etapa Rallye Dakar začala pro čtyřkolkáře Zdeňka Tůmu smolně. Jezdec týmu BARTH Racing prorazil už sedmnáct kilometrů po startu přední pneumatiku a nabral velkou ztrátu.

„Na kamenitých úsecích byly šutry ostré jako břitva a já o jeden z nich pneumatiku roztrhl. Kdybych s sebou neměl na čtyřkolce rezervu, tak jsem skončil,“ řekl českokrumlovský rodák, který dojel do cíle prologu osmnáctý.

Že bude premiéra Dakaru v Saudské Arábii bolet, se ukázalo hned v první etapě. Přes tři sta kilometrů dlouhá rychlostní zkouška byla plná těžkých a nebezpečných pasáží. A v jedné z nich se do potíží dostal i Tůma. 

„Ta guma byla tak zničená, že bohužel nešla zalepit. Musel jsem ji proto vyměnit. Samotná oprava mohla trvat asi dvacet minut,“ počítal Tůma.

To však nebyl ten největší problém. „Horší bylo to, že když jsem opravu dokončil, tak už odstartovala auta, která na trati hrozně víří prach. Takže vždycky, když mě nějaké auto předjelo, musel jsem počkat, až ten prach zmizí pryč, protože bych jinak vůbec neviděl, kam jedu.“

„Těch aut bylo čtyřicet, takže to moje manko jen díky tomu narostlo o dalších čtyřicet minut. A navíc jsem úplně ztratil kontakt s těmi nejlepšími,“ mrzelo Tůmu, který do cíle úvodní etapy dojel se ztrátou 1 hodiny, 45 minut a 44 vteřin.

Nástrahy úvodní etapy Tůmu trochu překvapily, ale rozhodně si nechtěl stěžovat. „Na začátek nám přichystali opravdu náročný terén. Asi abychom hned poznali, co všechno tu je. Ale to je prostě Dakar,“ uvedl a doplnil. 

„Na prvním úseku byla trať plná kamenů, pak trošku písku, jedna menší duna. Ten písek je tady hodně suchý a lehký. Je znát, že to bere čtyřkolce výkon. Pak jsme také jeli korytem řeky, v němž byl zase úplně odlišný písek a balvany. Bylo to vážně rozmanité,“ popsal Tůma.

Čtyřkolkář Zdeněk Tůma
Velbloudi na trati první etapy Rallye Dakar 2020.

Po smolném startu Tůma každopádně nic nevzdává a hodlá dál bojovat. 

„Ta ztráta je sice obrovská, ale pořád to je jenom první etapa a už se těším na další. Uvidíme, co závod přinese dál. Teď jedeme kolem pobřeží, kde ta trasa bude stále hodně kamenitá.“

„Snad už se mi ten pech vyhne. Pokusím se to sjet a ztrátu snížit. Ještě ale dostanu penalizaci, protože jsem neprojel jeden bod, jak jsem spěchal a nesoustředil se správně na navigaci,“ dodal Tůma.

Jeho i celý tým BARTH Racing v dějišti závodu překvapil malý zájem diváků. 

„Ve srovnání s Jižní Amerikou je o Dakar v Saudské Arábii nulový zájem. Podél trati nejsou žádní fanoušci. Ale připravené to tady mají všechno velmi pompézně, i logisticky je vše na skvělé úrovni. O bezpečnost se navíc stará spousta policistů,“ konstatoval Michal Burkoň, šéf týmu BARTH Racing.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?