Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtyřnásobná atletka roku Špotáková: Se Železným se spolupracuje skvěle

Sport

  8:30
PRAHA - S radostí a v superlativech hovoří oštěpařka Barbora Špotáková o tréninku na novou sezonu, který letos prvně absolvuje se svým novým koučem Janem Železným. Změnu kvituje, neváhala dokonce hovořit o nadšení. "Nejsem ale přehnaně optimistická, je ještě hodně brzy to hodnotit," prohlásila při sobotním vyhlášení ankety Atlet roku, kterou počtvrté v řadě vyhrála.

Barbora Špotáková. foto: ČTK

Po uplynulé sezoně ukončila po jedenácti letech spolupráci s koučem Rudolfem Černým a svěřila se do rukou mužského oštěpařského světového rekordmana. Hlavním motivem byla změna, nový impulz. "A ukázalo se, že to funguje," prohlásila bronzová medailistka ze srpnového mistrovství Evropy v Barceloně.

DÁLE ČTĚTE

"Jsem rozhodně hodně pozitivně naladěná, hrozně mě to baví a věřím, že mi to do další sezony hodně pomůže," uvedla. V příštím roce bude v korejském Tegu obhajovat stříbrnou medaili z mistrovství světa v Berlíně a cítí, že po dvou utlumených letech se opět dostává do psychické i fyzické pohody. "Ty dva roky po olympiádě v Pekingu byly strašně náročné," připomněla dobu po svém olympijském vítězství.

"Ale teď cítím, že se opět dostávám do pohody, mám dobře našlápnuto," uvedla. Rozdíl v tréninku je prý obrovský. "Ve všem. Hodně dělá skupina, mám častější a kratší tréninky, hodně hrajeme hry, je to rozmanitější, zábavnější," vypočítala. Přidá jí i skutečnost, že trénuje s muži Petrem Frydrychem a Vítězslavem Veselým, hlavní partnerkou v přípravě jí je ale Jarmila Klimešová.

Vyhlášení Atleta roku, na pódiu Barbora Špotáková a moderátor večera Aleš Háma.

"Vzájemně si hodně pomůžeme," prohlásila. Železný na Špotákovou zatím nebyl přísný, ani jednou ještě nezvýšil hlas. "Umí být pes, když je třeba, ale mě musí spíš brzdit, mám naučené se na každém tréninku zničit," řekla oštěpařka. Pokud jde o soustředění v Africe, kam celou svou kariéru jezdil, Špotákové však Železný neustoupil. Světová rekordmanka totiž nerada jezdí na delší dobu z domu.

"Je to hodně dlouhá doba, asi tam s nadšením nepojedu," přiznala. Ale viděla fotky a musela připustit, že lepší středisko na předsezonní přípravu nejspíš neexistuje. "Je to tam perfektní, absolutně špičkové. Asi se mi tam líbit bude, i když tři týdny je dost, ale o ni tam budou ještě asi o týden déle," smířila se s jarním soustředění příští rok.

Autor: