20. ledna 2017 6:24 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V Česku může vzniknout ministerstvo sportu. Rozhodne o tom ale až příští vláda

Jiří Kejval a Miroslav Jansta na Sportovci roku 2016. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kejval a Miroslav Jansta na Sportovci roku 2016. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Česká unie sportu (ČUS) a Český olympijský výbor (ČOV) společně připraví návrh nového zákona o sportu. Chtějí ho předložit příští vládě, řekl ve čtvrtek novinářům předseda ČUS Miroslav Jansta. Po podzimních sněmovních volbách bude ČUS usilovat o to, aby součástí nové vlády bylo samostatné ministerstvo sportu. O to sportovní prostředí usiluje dlouhodobě. Nyní je sekce sportu součástí ministerstva školství.

Loni byla schválena rozsáhlá novela zákona o podpoře sportu, která mimo jiné zavádí rejstřík sportovců a sportovních organizací a nařizuje obcím a krajům zpracovávat koncepce rozvoje sportu. Ministerstvo školství pracuje na novém zákonu o sportu, předložit ho chce do poloviny letošního roku. „Práce nejdou tak rychle, jak bychom si představovali, protože je konec volebního období,“ poznamenal Jansta k aktivitě ministerstva.

Ministerský návrh se do voleb pravděpodobně schválit nestihne. Pracovník ministerského odboru sportu Karel Kovář před měsícem připustil, že cílem ministerstva je připravit návrh a nechat k němu předložit připomínky. Mohla by se jím zabývat příští vláda a sněmovna.

Novému kabinetu chtějí společný návrh předložit také ČUS a ČOV. Měl by na něm pracovat nový předseda legislativní rady ČOV Petr Mlsna. Ten jako náměstek tehdejšího ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) připravoval poslední novelu zákona o podpoře sportu. Pak se stal legislativním náměstkem na ministerstvu vnitra. „Považuji ho za jednoho z nejlepších legislativců u nás,“ řekl Jansta.

Ještě tato vláda by podle něj mohla do zákona zakotvit ustanovení, že v žádném roce nesmějí klesnout státní dotace na sport ve srovnání s rokem předchozím. Takový paragraf mají na Slovensku.

ČUS bude pokračovat v dlouhodobém úsilí, aby zájmy sportovců hájilo samostatné ministerstvo. „Máme připraveno, jak by mělo fungovat, jaké funkce by mělo mít,“ řekl Jansta. Zřízení ministerstva podle něj může být při sestavování nové vlády rychlé. „Je to otázka jednoho večerního sezení představitelů vítězných stran, kdy se rozhodnou, že změní kompetenční zákon. My nechceme velké ministerstvo,“ poznamenal.

Jako případný budoucí ministr sportu by byl podle něj ideální bývalý sportovec s manažerskými zkušenostmi. Sám se ministrem sportu stát nechce.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KUCHAŘ/KA RESTAURACE, KAVÁRNA TUCHOMĚŘICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč