Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Armstrong už nemá funkci ve své charitativní organizaci

Tour de France

  21:20
AUSTIN (USA) - Bývalý cyklista Lance Armstrong zpřetrhal zbývající vazby se svou charitativní organizací Livestrong, která pomáhá lidem postiženým rakovinou. Američan, který kvůli dopingu v říjnu přišel o sedm vítězství z Tour de France, se po pozici předsedy vzdal i místa v představenstvu.

Americký cyklista Lance Armstrong foto: Reuters

Armstrong přišel o vítěznou sérii z Tour z let 1999 až 2005, protože si k ní podle rozsáhlé zprávy Americké antidopingové agentury (USADA) pomáhal velmi propracovaným systematickým dopingem. Boj proti obviněním vzdal, i když užívání zakázaných látek vždy odmítal. Podle mluvčí organizace Katherine McLaneové její zakladatel zůstane pro nadaci inspirací a s příspěvkem sedm milionů dolarů (139 milionů korun) bude i dál nejvýznamnějším dárcem.

Odchází hlavně kvůli tomu, aby ji uchránil před negativní publicitou. "Lance Armstrong hrál nezastupitelnou roli v tom, jak svět pohlíží na lidi postižené rakovinou. Jeho odhodlání pomáhat lidem, kteří přežili rakovinu, se nemůže nic jiného vyrovnat. Po patnáct let do této činnosti dával celé své srdce," uvedl Armstrongův nástupce na postu předsedy Jeff Garvey.

Armstrong se ke zprávě USADA dosud veřejně nevyjádřil. O víkendu však uveřejnil na svém účtu na Twitteru provokativní fotografii, jak odpočívá na gauči pod sedmi zarámovanými žlutými trikoty z Tour.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.