17. ledna 2015 13:20, aktualizováno  13:22 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

König bude lídrem v nejbohatším týmu světa. A už stihl hvězdy naštvat

Leopold König při premiérové účasti na Tour de France obsadil 7. místo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leopold König při premiérové účasti na Tour de France obsadil 7. místo. | foto: ČTK/AP

PRAHA Je nováčkem v nejbohatším cyklistickém týmu světa, ale slíbili mu roli lídra hned na prvním závodě Grand Tour v sezoně. Leopold König dostal důkaz: ve Sky mu věří.

„Jdu poslední z tréninku. Připadám si jak Jarda Jágr,“ hlásil z kempu na Mallorce. Tvrdě dře. Vždyť Giro začne už za pět měsíců.

Kdy jste se definitivně dozvěděl, že s vámi na Giro počítají?
Už v listopadu. Jel jsem tehdy do Nice za trenérem Timem Kerrisonem, abychom si sezonu načrtli. Oni chtěli vědět, jaké mám ambice, a mě zajímalo, co ode mne očekávají. Sky chce jet letos každý závod Grand Tour na dva lídry. Dali mi na výběr Giro, nebo Vueltu. A já zvolil Giro. Jeho trať se mi vážně líbí.

Češi a závody Grand Tour v roce 2015

Leopold König (Sky): Na Giro jede coby jeden ze dvou lídrů. Pak snad i na Tour jako pomocník Frooma.

Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo): O dalších osudech rozhodne až arbitráž, patrně koncem února.

Zdeněk Štybar (Etixx-QuickStep): Giro se koná příliš brzy po klasikách, pro Tour je v týmu přetlak. Takže zřejmě Vuelta?

Petr Vakoč (Etixx-Quick Step): Předběžně má slíbenou Vueltu, coby svůj debut na Grand Tour.

Jan Bárta (Team Bora): Jeho stáj, bývalý NetApp, opět získala divokou kartu na Tour. A on je pro sestavu takřka tutovkou.

Jan Hirt (CCC-Polsat): Polská stáj se uchází o divokou kartu na Giro. Šanci by měl.

Spousta hor, dlouhá časovka...
Přesně. A žádné nesmysly jako kostky nebo start kdovíkde mimo zemi. Start bude v San Remu.

Sportovní ředitel Cioni tvrdí, že hlavním lídrem na Giru bude Richie Porte a vy se stanete druhým lídrem. I to vám vyhovuje?
Ano. Bylo to tak asi řečeno i proto, že Porte je dlouholetým členem týmu a už několikrát ve Sky předvedl, co umí. Aspoň na mě nebude tak velký mediální tlak. Richie je po nepovedené loňské sezoně hodně namotivovaný a sám se do takové role pasoval, což mi vůbec nevadí. Nemyslím si, že by pak na Giru dostával nějak větší podporu.

Předcházelo tomu složité jednání, než vás za jednoho z lídrů určili?
Vůbec ne. Hned bylo vidět, s jakým úmyslem se mnou smlouvu podepsali, že opravdu nejde o kontrakt pomocníka, ale že mě od začátku připravují, abych potenciálně jednou mohl tým vést. Že se tak stane už na Giru, nebývá u nováčka v tak velkém týmu úplně běžné. Je to pro mě velký důkaz jejich důvěry, kterého si obrovsky vážím.

Nahrává vám i „Plán 2020“, který šéf stáje Brailsford vyhlásil. Sky se nechce zaměřovat jen na Tour, jako kdysi US Postal, ale míní bojovat o tituly na všech třech Grand Tour v roce. Což jen s jedním lídrem nezvládnou.
Právě, to otevírá dveře dalším třem či čtyřem lídrům. Rád bych ve Sky zůstal co nejdéle, všechno mi tu naprosto vyhovuje. Kdyby ta spolupráce, jak je nyní nastavená, měla trvat až do roku 2020, byl bych hloupý, kdybych z ní vystupoval.

Na Tour de France by letos měli jet ze Sky určitě Chris Froome a Nicolas Roche. A vy s Portem byste tam mohli pomoci?
Je to tak. Pak je klidně možné, že Roche bude hlavním lídrem na Vueltě. Stejně tak mohu jet Vueltu i já, na start na Tour se zatím úplně spoléhat nemohu. Ale radši bych jel Tour v té pozici, o které se hovořilo. Že bych tam pomohl Chrisovi, získával zkušenosti a možná se i pokusil o nějaký dílčí úspěch.

Při soustředění nyní pořádáte závody proti sobě, například černí proti modrým. Oč přesně šlo?
O závod na 12 kilometrů, z nichž posledních pět bylo do kopce. Rozdělili nás na dva týmy a my měli modré dresy, abychom se odlišili od klasických černých. Počítal se třetí závodník v cíli z každého týmu. A my jsme prohráli. Takže jsme museli za trest šlapat na nejvzdálenější cíp ostrova. Přitom už tak to byl dost těžký trénink, asi šest a půl hodiny v sedle.

Vy osobně jste v tomto závodě dopadl jak?
Předposlední. Poslední byl Chris Froome.

Königův den na soustředění

Jak vypadá den na týmovém soustředění na Mallorce, představil humornou formou Leopold König na svém Facebooku:

 • 7.00 posilovna a těžký powertrénink
 • 8.00 zgumovat si „držku“ na trenažéru
 • 9.00 spravit si ji na snídani :-)
 • 10.00 čtyři hodiny trénink (spatřeno nespočet zgumovaných modro-černých „držtiček“)
 • 14.00 závod modrých proti černým, vyhráli černí... (já byl modrej)
 • 15.00 za trest pro poražený tým modrých více než hodina tréninku navíc
 • 16.30 poslední přicházím na oběd... jen já a kuchař (není to úplně špatný)
 • 17.00–19.00 několik mítinků na téma jak neprohrát příště s černými (mezitím 10 minut šlofík)
 • 19.00 první odměna – masáž
 • 20.00 druhá odměna – večeře
 • 21.00 třetí odměna??

Hodně netradiční pořadí.
To je úplná klasika. Nevím proč, ale takhle to často na kempech dopadá, že lídři dojíždějí vzadu.

Dostáváte do těla víc než loni na týmovém soustředění NetAppu?
Je to jiné i rozmanitější. Více intervalových tréninků, ale i ty dlouhé. Například včera jsme trénovali týmovou časovku a předtím jsme absolvovali těžký trénink, který jsem doporučil Timu Kerrisonovi a on ho převzal pro celý tým. Potom ke mně kluci chodili a říkali: Ty ses zbláznil, co jsi to dřív trénoval? Byli docela naštvaní. Ale Timovi se to moc líbilo. On má vždycky na tváři takový šibalský úsměv, když jedeme nějaké intervaly. A teď ho měl od ucha k uchu.

Kolegy jste si pak udobřoval?
No, musel jsem pořádně zabrat při následném závodě v týmové časovce. Ale zase jsme prohráli...

Poprvé v životě trénujete delší dobu s Chrisem Froomem, šampionem Tour. Jaký je povahově?
Fajn kluk, opravdu strašně příjemný. Mimo kolo byste do něj ani neřekli, že vyhrál Tour i další nejtěžší závody na světě. Skvěle si s ním rozumím a jsem rád, že právě takovému člověku budu pomáhat.

A co Australan Richie Porte, s nímž byste měl úzce spolupracovat na Giru? Chemie mezi vámi funguje?
S ním jsem už začátkem listopadu odjel pár tréninků v Nice a taky jsme si sedli. Prokecali jsme celý trénink a zjistili, že máme na cyklistiku stejný pohled. Na Giru by žádný problém neměl nastat. Navzájem se budeme motivovat.

Tomáš Macek

Najdete na Lidovky.cz