27. prosince 2015 16:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Byl jsem otrokem.‘ Cyklista přiznal závislost na kokainu a prášcích na spaní

Italský cyklista Luca Paolini. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský cyklista Luca Paolini. | foto: Reuters

MILÁN Italský cyklista Luca Paolini přiznal, že užíval kokain. Právě na tuto drogu měl pozitivní dopingový nález během letošní Tour de France a byl ze závodu vyloučen. Na trest osmatřicetiletý člen stáje Kaťuša stále čeká. V rozhovoru pro list Gazzetta dello Sport rovněž uvedl, že byl závislý na prášcích na spaní.

Podle svých slov je začal užívat poté, co mu před více než deseti lety zemřel bratr. „Byl jsem otrokem těch pilulek, bylo to smutné,“ řekl Paolini.

Když 7. července neprošel dopingovou kontrolou, tvrdil, že kokain nebral. Nyní vyšel s pravdou ven a události, které po pozitivním testu následovaly, prý zafungovaly jako budíček. Proto se také šel léčit ze závislosti na kliniku.

„Rychle jsem přišel na to, že to nebyla náhoda. Bylo to pro mě jako pro člověka znovuzrození. Kokain mi otevřel oči a ukázal, co to znamená být závislý na prášcích na spaní. Díky té epizodě s kokainem jsem se vrátil do života. Jestli je to cena, kterou musím zaplatit za to, abych se cítil dobře jako člověk, beru to všema deseti. Přijímám plnou zodpovědnost a nemusím hledat žádné výmluvy,“ řekl bronzový medailista z mistrovství světa v roce 2004, který letos v březnu vyhrál prestižní belgickou klasiku Gent-Wevelgem.

K jeho úspěchům patří i etapová vítězství na předloňském Giru d’Italia a Vueltě v roce 2006.

Od pozitivního dopingového nálezu má pozastavenou činnost a disciplinární trest pro něj může znamenat konec kariéry.

„Nevím, jestli ještě budu mít možnost připnout si číslo na záda, ale dostal jsem hlavně lekci v tom, že když se objeví problémy, není třeba všechno skrývat, ale musím požádat o pomoc,“ uvedl Paolini.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?