12. července 2011 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cyklista Svorada: Něco podobného jsem nezažil

Jürgen van den Broeck si na Tour zlomil lopatku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jürgen van den Broeck si na Tour zlomil lopatku. | foto: ČTK

Vyhrál etapy na Tour de France, Vueltě i Giru. Přesto i bývalý špičkový spurter Ján Svorada (42) poté, co viděl nedělní etapu "Staré dámy" a srážku doprovodného vozidla francouzské televize s jezdci ve skupince uprchlíků, jen nevěřícně kroutil hlavou.

Zažil jste někdy během své kariéry podobný incident jako v nedělní etapě Flecha s Hoogerlandem?
Nevzpomínám si, že bych zažil během své kariéry až tak dramatickou situaci. Že by auto takto nebezpečně předjíždělo závodníky to jsem viděl poprvé.

Proč k tomu podle vás došlo?
Nevím, nechápu to. Když jedou jezdci v úniku, měl by za nimi být vůz rozhodčího a ten rozhoduje o tom, kdy a na jakém místě může případně někdo z kolony předjet závodníky. Auto tam v té chvíli být nemělo, pak už to byl od řidiče instinkt, viděl strom a strhnul volant na druhou stranu.

Video srážky cyklistů s automobilem

Dokážete se vžít do pocitu závodníka, kterého sestřelí auto, o kterém vlastně vůbec neví?
Musí to být obrovský šok. Myslím, že si v prvním momentu asi ani Flecha neuvědomil, co se stalo (Španělský cyklista poté v pádu sestřelil i Hoogerlanda, pozn. redakce). Když se potom vzpamatoval, řekl bych, že byl asi především naštvaný a roztrpčený z toho, že se něco podobného může stát.

Johny Hoogerland.

Hoogerland pokračoval potrhaný od ostnatého drátu i v novém oblečení....
Cyklisté jsou zvyklí na ledacos a pokud se nejedná o zlomeninu, která vám zabrání v používání brzd, přehazování, tak jsou schopní pokračovat. Navíc na cyklisty čekal den volna, takže měl možnost s týmem vyhodnotit co a jak dál. Ale myslím, že i díky tomu, že má nyní puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře Tour tak bude pokračovat.

Více o Tour de France:

Proč je letošní Tour tak nervózní?
Pokud já vím, byla Tour vždycky nebezpečná, vždycky docházelo k pádům. Možná se doteď vyhýbaly těm největším jménům, ale jinak mě první týden Tour nepřekvapil. Když spadnou méně známí jezdci, třeba v závěru etapy, když se spurtuje, nikde se to moc neobjeví. Když spadne Vinokurov, Kreuziger či Contador, hned o tom všichni ví a mluví.

Věříte, že Tour se ve druhém týdnu zklidní?
Já jsem o tom přesvědčený. V prvních horách se to více rozdělí, zvětší se časové rozestupy mezi závodníky. Někteří závod opustí, kvůli zraněním, únavě nebo prostě proto, že pro ně bude již příliš náročná, nebude už tak důležité si udržet pozice v pelotonu.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky