9. července 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Somma, místo krvavých bojů. Cyklisté na Tour uctili památku padlých vojáků

Někteří diváci se oblékli jako francouzští vojáci z 1. světové války a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří diváci se oblékli jako francouzští vojáci z 1. světové války a... | foto: Reuters

AMIENS/PRAHA Ten den začal na Tour de France úplně jinak, v tichosti a se vzpomínkou. Chris Froome a britský mistr Peter Kennaugh přišli v Arrasu na hřbitov britských a francouzských vojáků padlých v 1. světové válce a položili zde věnce. Cyklisté australské Oriky si pro změnu vyžádali povolení k výjimce z pravidel, aby mohli své schválené dresy doplnit páskami na rukávech.

Těmi uctili památku australských a novozélandských vojáků. Životy 46 tisíc z nich skončily právě tady, na západní frontě.

Už druhým rokem po sobě připomínají organizátoři Tour 100. výročí první světové války. A kdy jindy tak učinit než ve středu, kdy trať etapy sedmkrát překročila řeku Sommu, místo hrůzných bojů.

Kytice modrých chrp položili činovníci závodu také v Mont Saint Elou, kde zahynul šampion Tour 1909, Lucemburčan Nicolas Faber.

„Je to bůh, který sesedl z nebes na bicykl,“ říkával o něm jeho manažer Baugé. V tentýž den, kdy Faber na válečném bojišti u Carency obdržel telegram, že se mu narodila dcera, ztratil jeho regiment při útoku 1950 z 2900 vojáků.

Medaile Za chrabrost

Kaprál Faber se tehdy obětavě snažil odtáhnout z rozstřílené země nikoho svého kamaráda, když jej zasáhla osudná smrtící kulka.

Poslední „trofejí“, kterou tento sběratel cyklistických pohárů získal, byla medaile Za chrabrost.

Obdržel ji in memoriam...

„Události, které se vážou k této éře, by neměly být zapomenuty,“ řekl David Brailsford, manažer týmu Sky. 

„Když si pamatujeme, co se stalo v minulosti, je to i memento pro budoucnost. Abychom se vyvarovali někdejších chyb a žili v míru.“

Kolem nesčetných válečných hřbitovů vinula se trasa 5. etapy Tour. Na poli podél silnice se skvělo obří plátno s bílou holubicí, velké jako fotbalové hřiště. 

Matteo Tosatto se nechává ošetřovat po pádu, do nějž se zapletl i Leopold König.
Závěrečný spurt v 5. etapě.

A organizace pečující o památníky obětí války, vyzvala fanoušky z pátého kontinentu, ať vytvoří u tratě „australský koutek“ v obci Villers-Brettoneux, kde nalezli místo posledního odpočinku vojáci čtyř australských divizí, kteří padli v bitvě u Amiens.

Byl to šedivý, pošmourný den v dešti a větru, kdy cyklistika nechutnala a pády se hromadily. Nacer Bouhanni, nejlepší sprinter loňského Gira, si opět potloukl žebra, kyčel a zápěstí, stejně jako při francouzském mistrovství, a musel vzdát. 

Na zemi se ocitli Pinot, König, Boasson Hagen a mnozí další. A o potlučeném Australanu Michaelu Matthewsovi, trpícím a bojujícím na konci pole, psali fanoušci na Twitter, že má bojového ducha dávných australských vojáků.

Cyklisté sváděli u Sommy bolavé, ale JEN sportovní bitvy.

Ty krvavé, které braly životy, tu snad zůstanou navždy jen minulostí.

Najdete na Lidovky.cz