6. září 2014 18:04 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V horské etapě Vuelty zvítězil Hesjedal, Contador navýšil náskok v čele

Uprostřed  Ryder Hesjedal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprostřed Ryder Hesjedal. | foto: Reuters

LA CAMPERONA/PRAHA Švýcar Oliver Zaugg šlapal k vrcholu, v nejprudší pasáži La Camperony, krutého cílového stoupání 14. etapy cyklistické Vuelty, jako by se zastavil, přesto dál snil o svém premiérovém triumfu v závodě Grand Tours. Až 200 metrů před cílem se ohlédl a zahlédl letícího Rydera Hesjedala, kanadského dlouhána, kterému do finiše zbylo více sil.

Předloňský celkový vítěz Gira se po etapovém prvenství natahoval už jednou, když se v 7. etapě dostal do čtyřčlenného úniku, který si to nakonec o vítězství rozdal. Jenže v jedné zatáčce upadl, motorka mu rozdrtila kolo, přesto ještě stihl dojet do cíle jako druhý.

Tentokrát, po 200 kilometrech, z nichž 60 vedlo do kopce, slavil.

"Bestiální stoupání," nazval poslední stojku ředitel závodu Javier Guillén. "Je to ale součástí naší filozofie - připravit spektakulární závěry etap." I vyhlášený vrchař Contador si z obav nechal na své kolo nasadit netradičně lehký převod 39x30, vždyť poslední dva kilometry se zlomily do sklonu těsně pod 20 procent.

"Pokud ucítím příležitost, pokusím se etapu vyhrát, ale mou prioritou zůstává celkové pořadí," tvrdil Contador na startu.

Byla to první ze tří horských etap na severu Španělska, které mají zatřást pořadím a naznačit jeho konečnou podobu. Zatímco vepředu o dílčí prvenství bojovali muži, co hlavní favority neohrožovali, opodál zuřila bitva...

Když se peloton tažený Froomovou formací Sky nahrnul na svahu závěrečné hory, vystřelil vpřed Španěl Valverde, druhý muž pořadí. Jen Španělé zvyklí na krutá stoupání dokázali reagovat. V zádech měl lídr kombinované soutěže Contadora, Rodrígueze a Morena. A co Froome? Kde je? ohlíželi se a dál stupňovali tempo.

Brit si jel svou soukromou časovku, zrychlení sice nezachytil, ale když už uprchlíci vystříleli svou munici, zjevil se v jejich společnosti a naopak zrychlil on sám. Contador se šklebil, ale držel se. Bolest v noze, kterou se zpřelámal na Tour, už je zapomenuta. za ním Rodríguez, naopak Valverde už měl dost.

Kousek od cíle zabral britský vítěz loňské Tour de France ještě jednou a to už se zlomil i pistolník Contador. Jeď si, jako by říkal jeho zničený výraz ve tváři. Schovaný za Italem Aruem se nezmohl na odpověď.

Froomovo obrození vyneslo posun na třetí místo přineslo posun na průběžné třetí místo, ze kterého sesadil Kolumbijce Urána. Na druhého Valverdeho teď ztrácí 31 sekund, za lídrem Contadorem má odstup 1:13 minuty.

Cyklistický závod Vuelta - 14. etapa Santander - La Camperona (200,8 km)

 1. Hesjedal (Kan./Garmin) 5:18:10, 2. Zaugg (Švýc./Tinkoff-Saxo) -10, 3. Erviti (Šp./Movistar) -30, 4. Kolobněv (Rus./Kaťuša) -39, 5. Meintjes (JAR/MTN) -42, 6. De Clercq (Belg./Lotto) -52, 7. Sicard (Fr./Europcar) -1:44, 8. Arroyo (Šp./Caja Rural) -2:02, 9. Verona (Šp./Omega Pharma-Quick-Step) -2:15, 10. Froome (Brit./Sky) -2:36.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 48:59:23, 2. Valverde (Šp./Movistar) -42, 3. Froome (Brit./Sky) -1:13, 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -1:29, 5. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -2:07, 6. Aru (It./Astana) -2:15, 7. Gesink (Niz./Belkin) -4:14, 8. Martin (Ir./Garmin) -4:37, 9. Caruso (It./Cannondale) -4:45, 10. Navarro (Šp./Cofidis) -5:10.

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK V ODBORNÉ ADMINISTRATIVĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč