12. září 2014 18:03 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V pravý čas zabral a slaví! Etapový triumf na Vueltě získal Hansen

Cyklista Adam Hansen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklista Adam Hansen. | foto: Cycling Weekly

CANGAS DO MORRAZO/PRAHA Myslel si na ni Němec Degenkolb, rovinaté finále 19. etapy cyklistické Vuelty mělo jeho umu nahrávat a přinést mu páté letošní vítězství. Jenže Australan Adam Hansen, který bydlí a trénuje v Beskydech, spurterům po chytrém ataku v posledních kilometrech prvenství sebral. Rudý trikot krále hájí i dva dny od konce závodu Alberto Contador.

Ubere Froome další sekundy z náskoku suverénního pistolníka Contadora? Nebo bude naopak silnější Španěl, který už se natahuje po vítězném reparátu za ztracenou Tour de France? A co Degenkolb, bude to jeho pátý triumf a definitiva v jeho boji o zelený trikot?

Sérii otázek položil devatenáctý závodní den španělské tour.

Nejdřív se o tempo v čele starala Orica, snad chtěla pro Australana Matthewse připravit ideální pozici ke druhému triumfu této Vuelty. Pak si štafetu převzalo černé komando Sky, které se jako první nahrnulo co posledního kopce dne. Tam ležela jediná šance na míchání průběžným pořadím závodu.

Jenže kompaktnost skupiny svižné tempo Froomových mužů výrazněji nenarušilo, Contador v červeném byl ve střehu, Valverde i Rodríguez v pohodě viseli na dohled čela pelotonu, dokonce i silák Degenkolb živil svůj etapový sen.

Ve sjezdu se ještě utrhl Španěl Sánchez, o kus dál padl Dario Cataldo, jeden z Froomových mužů, a vleže na zádech se nehýbal. Ale na úpatí kopce už byla zase skupina pohromadě. A pak přišla exploze Hansenovy síly.

Australský univerzál, který si doma v Beskydech "peče" vlastní karbonové tretry, zabral, neohlížel se a zmizel. "Prostě jsem využil příležitosti," říkal pak v televizním rozhovoru. "Myslel jsem, že je to ještě hodně daleko, ale vyšlo to. Měl jsem dobré nohy.

Třiatřicetiletý rodák ze Southportu letos bojuje ve své třetí Grand Tour v řadě, od Vuelty 2011 ještě žádnou nevynechal. Únava? Zapomeňte. "Kdyby mi někdo na startu říkal, že vyhraju? Tak řeknu, že jo. Proč ne?" smál se Hansen. "Byl tam prudký kopec, využil jsem toho, že spurteři měli problémy, a od té doby jsem to držel až do samotného finiše. Vyhrál jsem etapu na Giru, teď i na Vueltě. Je to veliký úspěch."

Cyklistický etapový závod Vuelta - 19. etapa: Salvaterra do Miňo - Cangas do Morrazo (176,5 km)

1. Hansen (Austr./Lotto) 4:21:58, 2. Degenkolb (Něm./Giant), 3. Pozzato (It./Lampre), 4. Martinez (Fr./Europcar), 5. Matthews (Austr./Orica), 6. Soupe (Fr./FDJ.fr), 7. Martens (Něm./Belkin), 7. Stuyven (Belg./Trek), 9. Hardy (Fr./Cofidis), 10. Caruso (It./Cannondale) všichni -5.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 76:00:40, 2. Froome (Brit./Sky) -1:19, 3. Valverde (Šp./Movistar) -1:32, 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:29, 5. Aru (It./Astana) -3:15, 6. Martin (Ir./Garmin) -6:52, 7. S. Sánchez (Šp./BMC) -6:59, 8. Barguil (Fr./Giant) -9:12, 9. Navarro (Šp./Cofidis) -9:44, 10. Caruso (It./Cannondale) -9:45.