Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

König opouštěl NetApp se smíšenými pocity. Ale Sky je jiný svět, líčil

Tour de France

  10:00
PRAHA - Minulou neděli závodil při italské klasice Kolem Lombardie v letošní sezoně naposledy. Leopold König, sedmý cyklista Tour de France, dával sbohem modrobílému dresu týmu NetApp i druhé divizi a zamířil na jinou dimenzi, do společenství stáje Sky. Hned z Bergama pospíchal do Manchesteru.

Český cyklista Leopold König během třinácté etapy Tour de France. foto: AP Photo

Jaký byl ten poslední závod? Když jste se 20 kilometrů před cílem Lombardie vydal ve sjezdu stíhat duo uprchlíků Weening-Hermans, zdálo se, že jste při chuti.
Přesně tak. Chtěl jsem se v posledním závodě za NetApp ukázat a pustil jsem to z toho kopce, jak tehdy v Pyrenejích na Tour. Odjel jsem ostatním a hrozně jsem se tím bavil. Dotáhl jsem se k těm dvěma a v jednu chvíli už to vypadalo docela zajímavě. Myslel jsem si, že kdybychom udrželi 40 vteřin náskoku pod poslední kopec, mohlo by mi to vyjít na bednu a třeba i na vítězství. Ale i když jsem cítil sílu, zároveň jsem začal vnímat, že se mi začíná kousat pravá noha. A pak to najednou přišlo, úplně se mi zaseklo a dostal jsem takové křeče, že jsem v podstatě musel zastavit.

Pak jste na facebook psal, že takové křeče nepamatujete. Následek toho, že šlo o extrémně dlouhý závod na konci dlouhé sezony?
Asi ano. Bylo teplo a dusno, hodně jsme se potili. Křeče dostal i mistr světa Michal Kwiatkowski. To se stává. Jsem rád, že jsem to aspoň zkusil. I tým mě pochválil, že jsme byli díky tomu vidět a že jsem měl pořád motivaci, i když šlo o poslední závod.

Určitě jste pak viděl ze záznamu i jeho vyvrcholení. Co jste říkal vítěznému útoku Dana Martina?
V tu chvíli, kdokoliv by nastoupil, tak by vyhrál. Byl to ten nejlepší moment pro atak a Martin to vychytal. Kdyby se za ním ostatní zvedli, tak by ho samozřejmě dojeli, ale tím že se nikdo nechtěl obětovat pro druhé, aby ho sjížděl, udělal to chytře. Nemyslím si, že byl ten den nejlepší, ale byl chytrý.

Leopold König na trati. Při své premiéře na Tour de France obsadil i díky...
„To jsem vážně jel tak dobře?“ Leopold König v cíli časovky.
Leopold König při premiérové účasti na Tour de France obsadil 7. místo.
Pád! Leopold König se ocitl na asfaltu.

Loučení s kolegy a štábem z NetAppu bylo pro vás za cílem Lombardie i nostalgické?
Bylo takové divné, protože jsem hned musel na letiště a odlétal jsem na základnu Sky do Manchesteru. Podali jsme si se všemi z NetAppu ruce a popřáli hodně štěstí do dalších let, ale bylo to všechno moc ve spěchu a zvláštní tím, že jsem z posledního závodu v jednom týmu hned odlétal do sídla druhého týmu. Až jsem z toho měl smíšené pocity. Ale věřím, že si s Ralphem Denkem (manažerem stáje NetApp) ještě někdy sedneme. Byla by škoda neohlédnout se společně zpátky a nějak třeba i zapít tu naši úspěšnou čtyřletou éru.

V Británii na základně Sky jste si potom připadal tak trochu v jiném cyklistickém světě?
Trošku ano. Pořád jsem ještě měl na sobě oblečení NetApp, ale když jsem si zkoušel výbavu Sky, už mě svrběly nohy. A i když jsem předchozího dne jel Lombardii, začal jsem se těšit na další rok. Byly to hrozně krásné pocity. V Manchesteru každý tým Sky zná, kam jsme se s klukama hnuli, všichni o nás hned věděli.

S kým z vašeho nového týmu jste se sešel?
Byli jsme tam nováčci pro příští sezonu a asi pět lidí z letošní sestavy.

A vedení stáje?
Ne ne, jen na chvíli Rod Ellingworth. Tentokrát šlo spíš o základní věci, o oblečení, testy, výživu, poradenství.

Vybavením si výrazně polepšíte? Při mistrovství světa říkal František Raboň ve studiu České televize, že kdyby měl Jan Bárta časovkářské zázemí týmu Sky, mohl být až o půl minuty rychlejší.
To je docela dobře možné. Nejde jen o kola, ale o všechny detaily od helem k trikotům. Doufám, že přesně z toho budu těžit.

Už máte nástin vašeho programu na příští sezonu?
Mám, ale ještě ho musíme koncem října doladit. Vedení týmu to momentálně ani nechce řešit, přejí si, aby jezdci teď úplně vypli, nesoustředili se na nic a nezatěžovali se myšlenkami na další rok.

V anketě, kterou váš tým vyhlásil na Twitteru při slavnostní prezentaci italského Gira, se fanoušků ptal, kdo by měl být lídrem Sky na Giru. A vaše jméno se v odpovědích objevovalo nejčastěji.
Koukal jsem na to facebooku. Je to hezké a mile mě to překvapilo. Přišel jsem do nového týmu, navíc tak silného, a přesto bylo tolik návrhů na mé jméno.

Lákala by vás trať příštího Gira?
Co jsem zběžně viděl, tak by mi vyhovovala. Jde spíš o ten květnový termín. Nikdy jsem nejel třítýdenní závod tak brzy v sezoně. Byla by zapotřebí úplně jiná příprava.

V itineráři ročníku 2015 je sice Mortirolo, ale jinak tam příliš mnoho obávaných italských „stojek“ nenajdete.
Právě. Je to mnohem mírnější forma Gira než v předchozích letech.

Co říkáte návrhu Olega Tiňkova, že rozdělí milion eur mezi kvarteto Contador, Froome, Nibali a Quintana, pokud se všichni čtyři zúčastní v příští sezoně všech tří Grand Tour?
Že je to nereálné, i kdyby Tiňkov nabízel nevím kolik. Každý ten třítýdenní etapák je tak těžký. Už jet dva na pořadí je obtížné a pokud nejde o kombinaci Giro-Vuelta, je to takřka nemožné. Zvlášť když se dnes závodí bez dopingu, tím je to o to těžší.

Byla by však pro vás teoreticky možná varianta jet na sebe Giro a pak pomáhat Froomovi na Tour?
Teoreticky je samozřejmě možná (směje se). Variant může být spousta, ale musím sladit s týmem, co očekávají oni a co já.

Příslib, že budete v příští sezoně lídrem na některém větším závodu, jste dostal?
Ano, dostal.

ČTĚTE TAKÉ

Sezonu 2014 už můžete bilancovat. Dominovala jí Tour de France, ale zároveň jste musel řešit i řadu potíží. 
Na prvním závodě Kolem Ománu jsem se cítil dobře, ale píchnul jsem v nejdůležitější moment. Pak přišlo zranění kolene, které trvalo měsíc. Nevěděl jsem, kdy se vrátim do tréninku a ztratil tak spoustu závodních kilometrů. Takže první polovina sezony katastrofální. Až po soustředění v Sierra Nevadě se to na závodě Kolem Bavorska zlepšovalo, skončil jsem čtvrtý celkově a potom na Dauphiné jedenáctý se stabilními výsledky. Pak se mi povedl ten úplně nejdůležitější závod. Po Tour přišla zase další smůla, onemocnění v Coloradu i stupidní defekt v klíčový moment Kolem Británie. Kdyby se mi nepovedla Tour, byla by to tak trochu promarněná sezona.

Jenže Tour se povedla a 7. místo na ní vše přebíjí. Každý další problém je proto víceméně zapomenut?
Přesně tak. Tour je se vším ostatním nesrovnatelná. I kdybych vyhrál Kalifornii a Británii, tak se to nevyrovná první desítce na Tour. Na jednu stranu je škoda, že se menší závody tím pádem možná trochu přehlížejí, ale na druhou stranu dobrým výsledkem na Tour dokážete zachránit celou sezonu.

Co vás čeká v nejbližší době? Odpočinek zcela bez kola?
Z Manchesteru jsem letěl domů a ten samý den se přesunul do lázní Karlova Studánka, kde budu až do 19. října. Pak odcestuji na další teambuilding. Do té doby se tady budu dávat do kupy.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat