30. ledna 2010 11:49, aktualizováno  13:23 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cyklokrosař Paprstka vyhrál na MS v Táboře závod juniorů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tomáš Paprstka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Paprstka. | foto: ČTK

TÁBOR Český reprezentant Tomáš Paprstka vyhrál na cyklokrosovém mistrovství světa v Táboře závod juniorů.

 Ve spurtu porazil Francouze Alaphilippa. Další domácí jezdec Matěj Lasák dnes skončil čtvrtý.

Paprstka jel v čele dlouho sám, tempo diktoval od poloviny závodu. V posledním kole se na něj dotáhl francouzský cyklokrosař a do cílové rovinky vjeli těsně za sebou. Domácí reprezentant však ve finiši vedoucí pozici udržel.

"Určitě je to můj největší úspěch v kariéře. Je to super pocit vyhrát v domácím prostředí, ani jsem to popravdě nečekal. Doufám, že takových výsledků bude více a i na horských kolech," řekl novinářům Paprstka.

Naposledy český junior vyhrál mistrovství světa před devíti lety, kdy se o medaile bojovalo taktéž v Táboře. Tehdy zvítězil Martin Bína. Dosud poslední českou medailí pak byl předloňský bronz Lubomíra Petruše z Trevisa.

Na start úvodního závodu šampionátu se postavilo 63 jezdců z 16 zemí. Po asfaltovém nájezdu do terénu vedl startovní pole Francouz Viennet, ale za ním se seřadili podle předpokladů mladí jezdci Nizozemska a Belgie, kteří byli podle výsledků v sezoně největšími favority. Z českých jezdců odstartoval nejlépe Boroš, ale v první dvacítce byli i Paprstka, Lasák a Polnický.

Viennet udával tempo, ale na zledovatělých úsecích nepůsobil jistě a po pádu se na něj ostatní dotáhli. Na vedoucí pozici jej vystřídal Bosman z Nizozemska. V cíli prvního z pěti okruhů, přičemž každý měřil 3300 metrů, pak byl první právě Bosman, Paprstkovi patřilo sedmé místo.

V druhém okruhu zaútočil Vermeersch z Belgie, ale ostatní favorité jej ujet nenechali. Hned v úvodu třetího kola se díky své velmi dobré technice dostal na první místo Paprstka, a když se jej snažil Vermeersch udržet, tak spadl a zbrzdil i další jezdce. Český závodník tak rychle získal náskok, ale hlavně jezdci z Nizozemska se s tím nechtěli smířit.

Trojice mladíků v oranžových dresech českého lídra stíhala, ale marně. V posledním kole se však na Paprstku dotáhl Alaphilippe, držel se za ním a čekal na šanci ve spurtu. V cílové rovince se sice snažil před českého závodníka dostat, ale ten k obrovské radosti diváků dokázal těsný náskok uhájit až do cílové pásky. Lepší úvod šampionátu si čeští příznivci nemohli přát.

V posledním kole se hodně kupředu posunul i Lasák, snažil se dokonce dostat se na třetí místo, ale nakonec dojel čtvrtý. Výrazně tím přispěl k vítězství českých barev v pořadí států.

Cyklokrosovým mistrem světa v kategorii do 23 let se dnes v Táboře stal Polák Pawel Szczepaniak před svým bratrem Kacperem a Arnaudem Jouffroyem z Francie. Nejlepším z českých jezdců byl Jiří Polnický na 15. místě.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz