29. ledna 2010 9:13 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Cyklokrosař Štybar: Na trati chci nechat život

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Štybar s pohárem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štybar s pohárem. | foto: ČTK

TÁBOR Má za sebou sezonu snů, z 31 závodů jen pětkrát nestál na "bedně". Cyklokrosař Zdeněk Štybar (24) jako první Čech ovládl i Světový pohár, ale je mu jasné, co by mu slušelo jako tečka na závěr. "Vím, co bych si asi zasloužil, ale nic se nedá naplánovat," říká před víkendovým mistrovstvím světa v Táboře.

* Ve čtvrtek ráno jste na promrzlé a zasněžené trati trénoval - jak se vám zamlouvala?

Byla jiná než před třemi týdny při mistrovství republiky, pořadatelé ji ještě nestačili upravit, takže jsem se brodil v hlubokém sněhu. Vím ale, že při nedělním závodě bude jiná, nestresuju se tím.

* V neděli jste definitivně ovládl Světový pohár - jak coby vítěz vzhlížíte k šampionátu?

Myslím, že mám splněno, v neděli dám nohy na stůl a budu sledovat televizi... (smích) Ale vážně -cítím se dobře. Mám natrénováno.

* Po závěrečném závodě SP v Hoogerheide jste byl velmi vyčerpaný. Už jste se dal dohromady?

Při tom závodě jsem myslel, že umřu, ale druhým místem jsem prvenství v seriálu uhájil. Příčina únavy byla prozaická - tři dny předtím jsem nerozuměl trenérovi a namísto 160 schodů jsem jich vyběhl šestnáct set... Ale už jsem v pohodě.

* Budete v neděli zklamaný, když nezískáte zlato?

Teď se soustředím na výkon, půjdu do toho na sto procent, nicméně mistrovství světa je hodně specifický závod. Když to krapet přeženu, budu se snažit nechat na trati život.

* V sezoně jste kralovali s belgickým tandemem Sven Nijs - Niels Albert, první z nich je na sněhu krapet šikovnější. Co on a vy na takovém povrchu?

Má mnohem víc zkušeností než já, mojí výhodou je, že už jsem tady jeden závod absolvoval a vím, kde jsou kritická místa. Před Svenem mám ale velký respekt.

* A co obhájce titulu Albert?

Sníh a led mu tolik nesedí, ale dorazit měl ve čtvrtek večer a s tratí se dokonale seznámí. Každopádně se s ním musí počítat, stejně jako s dalšími soupeři. Věřím, že mezi nimi budou také Petr Dlask s Radkem Šimůnkem.

* Z mistrovství světa už máte dvě stříbra, teď jste domácím favoritem. Jak se v této roli cítíte?

Vůbec si ji nepřipouštím, neřeším to. V hlavě to mám srovnané, bude to závod jako každý jiný. Už delší čas spolupracuji s psychologem, ale myslím, že ho potřebovat nebudu.

* Cyklistická veřejnost po vás chce medaili, nejlépe zlatou. Jak se s tím vyrovnáváte?

Samozřejmě po ní toužím také, vím, co bych si po tak báječné sezoně zasloužil, ale nic se nedá naplánovat.

* Už jste v dějišti šampionátu zaznamenal zájem fanoušků?

Zatím ne, trénoval jsem ráno. Nicméně teď je nesmím vnímat, nemůžu si s každým podat ruku.

Šampionát Mistrovství světa v cyklokrosu 2010

 Kdy bude Zdeněk Štybar v Táboře závodit? Závod kategorie elite mužů startuje v neděli od 14 hodin. Od 11 hodin budou o medaile zápolit ženy. V sobotu je na programu závod juniorů (od 11 hodin) a mužů do 23 let (od 14 hodin).

Kdo jsou největší Štybarovi soupeři? Největšími rivaly českého favorita budou dva belgičtí cyklokrosaři. Zatímco čtyřiatřicetiletý Sven Nijs je dlouholetou stálicí a sedminásobným vítězem Světového poháru, o deset let mladší Niels Albert je největší hvězdou nastupující generace. V Táboře bude obhajovat loňský titul.

Kdy naposledy český cyklokrosař vyhrál v elitní kategorii? Nejúspěšnější časy českého, respektive československého cyklokrosu spadají do 80. let, kdy Češi vévodili kategorii amatérů. Jediným Čechem, který porazil také všechny profesionály, zůstává Radomír Šimůnek, jemuž se to povedlo před 19 lety. Štybar má zatím na kontě dvě stříbrné medaile (2008, 2009).

Jak se dají závody zhlédnout? Celý šampionát vysílá v přímých přenosech stanice ČT 4 Sport. Vstupenky do táborského areálu stojí 480 korun nebo 20 eur na oba dny, na sobotu jsou k mání za 150 korun, na neděli za 350 korun.

  • 0Diskuse

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)