14. února 2015 18:32, aktualizováno  19:55 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Letěl 250 metrů. Prevc překonal magickou hranici a světový rekord

Slovinec Peter Prevc skákal v Oberstdorfu, stejně jako všichni ostatní, v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovinec Peter Prevc skákal v Oberstdorfu, stejně jako všichni ostatní, v... | foto: Reuters

VIKERSUND Slovinec Peter Prevc vytvořil na mamutím můstku ve Vikersundu nový světový rekord 250 metrů. Vyhrál díky tomu sobotní závod v letech na lyžích, do nějž se nekvalifikovali čeští reprezentanti.

Dvaadvacetiletý Prevc dolétl jako první člověk v historii na magickou hranici 250 metrů v druhém kole. Překonal tak dosavadní maximum 246,5 m, jehož právě na Monsterbakken ve Vikersundu dosáhl před čtyřmi lety Nor Johan Remen Evensen.

Prevc díky tomu porazil o 14,5 bodu domácího Anderse Fannemela, který atakoval starý rekord v páteční kvalifikaci, a dostal se do čela průběžného pořadí SP. Třetí skončil japonský veterán Noriaki Kasai.

Češi tentokrát nelétali

Závod se odehrál bez české účasti. Do Norska odcestoval tým bez tradičních opor Romana Koudelky, Jana Matury a Jakuba Jandy, kteří se připravují na mistrovství světa, a ani jeden z kvarteta Antonín Hájek, Čestmír Kožíšek, Miloš Kadlec a Filip Sakala nepostoupil z kvalifikace.

V neděli se skáče ve Vikersundu znovu.

Lidovky.cz, ČTK