Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dálkový běžec Řezáč olympiádu ještě nevzdal. Šance je ale malá

Sport

  10:13
PRAHA - Příběh nejlepšího českého dálkového běžce na lyžích Stanislava Řezáče (36 let), na jehož konci by mohla být účast na olympijských hrách ve Vancouveru, dostává poněkud dramatický podtext.

Stanislav Řezáč. foto: ČTK

Řezáč společně s dalším dálkovým lyžařem Petrem Novákem se před sezonou stali členy Patria Direct Teamu a jejich nový chlebodárce se netajil touhou dostat je na olympiádu. Na start závodu na 50 kilometrů klasicky.

Trenér reprezentace Miroslav Petrásek na nápad kývl, ale stanovil pravidla hry. Ujet deset bodů ve Světovém poháru, což znamená 21. místo v jakémkoliv závodě.

Oba lyžaři Světový pohár skutečně ochutnali, krátce před Štědrým dnem. V Rogle v závodě na 30 km klasicky. A neuspěli. Novák skončil 46., čtvrtý od konce, a Řezáč vzdal. Jako Dakar a Formule 1 "Světový pohár je úplně o něčem jiném než dálkové běhy," komentoval jejich výkony Petrásek. "Jezdí se v mnohem náročnějším profilu a také způsob závodění je odlišný. Je to, jako byste srovnávali Dakar s Formulí 1."

Řezáč si před několika dny dojel na Jizerské 50 pro třetí místo a myslel si, že tím má olympiádu jistou... "Jizerská byla druhým nominačním závodem a řeklo se, když někdo bude do tří, jede do Vancouveru," tvrdí Řezáč. "Místo toho musím v sobotu závodit v Otepää na trati 15 km klasicky. Tam ale požadovaných deset bodů asi nezískám, jsem po Jizerské 50 dost unavený."

Petrásek má ale na věc odlišný názor než Řezáč. "Dohoda zněla jinak. Kdo zajede na Jizerské 50 do třetího místa, dostane ještě šanci. Tak jim ji teď dávám. Oběma. Do Otepäa odletí s Lukášem Bauerem. Faktem ale je, že jejich dosavadní výkony nejsou takové, aby byli pro reprezentaci přínosem."

A zopakoval, že Jizerská 50 je absolutně jiný závod než Světový pohár. Třeba i proto, že ji Řezáč objel na skejtových lyžích, na které se nemaže stoupací vosk. "Přece někoho nemůžu nominovat na olympiádu podle výsledku na Jizerské 50, to přece nejde...," nechápal Petrásek. "Abych mohl uspět na svěťáku, musel bych absolvovat alespoň dvoutýdenní tréninkový blok," pokračoval Řezáč. "Na ten ale nemám čas, protože musím prakticky každý víkend závodit."

Petrásek ale naznačuje, že tohle není jeho problém, Řezáč, považovaný za jednoho z nejlepších dálkových běžců světa, si totiž náročný program sám domluvil s vedením Patria Direct Teamu již před sezonou. Reprezentační trenér už řadu let neskrývá, že věří především lyžařům, které důvěrně zná a v letech minulých se na ně mohl spolehnout. Do Vancouveru tak zřejmě pošle pět lidí na distanční závody a štafetu (Bauer, Koukal, Šperl, Jakš, Magál) a dva sprintery (Kožíšek, Razým).

Běžecké lyžování bude mít nejspíš přidělenou kvótu 11 lidí. Zdá se, že o zmíněných sedmi lyžařích není pochyb, a řeší se otázka, zda poslat do Kanady čtyři ženy kvůli štafetě, anebo pouze tři. Pak by teoreticky svitla jistá šance i Řezáčovi. Petrásek předpokládá, že padesátku na olympiádě poběží asi Bauer, Magál a Jakš a o čtvrtém jménu se rozhodne až na místě.

"Já rozhodně nechci Standovi nijak ublížit," zdůrazňuje trenér. "Když on nebo Novák zajedou v Otepää vynikající výsledek, můžeme ještě o olympiádě uvažovat."

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...