Hlavní předností tzv. „ad hoc“ arbitráže s jedním rozhodcem, jehož rozhodnutí by se obě strany zavázaly respektovat, je její rychlý průběh. Trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení by prostřednictvím této varianty mohla mít jasno ještě před začátkem her. I proto považuje Šťovíček rozhodnutí UCI za překvapivé.
„Jednalo by se o nejjednodušší řešení našeho výkladového sporu. Ještě víc nás ovšem překvapují důvody, které k tomu rozhodnutí UCI uvádí. A sice, že už na takové řízení prý zbývá málo času...,“ uvedl pro ČTK Šťovíček. Takové odůvodnění je z jeho pohledu zarážející.
Šéf cyklistiky šokuje. Řešit jen dvanáctou Sáblíkovou je neuctivé vůči našim medailistům |
„Protože jsme navrhovali domluvit se na rozhodnutí v horizontu maximálně 14 dnů - stačilo by jedno písemné podání obou stran, jedno ústní jednání, jediný rozhodce a bylo by hotovo. A samozřejmě se to dá stihnout, i pokud začneme nyní,“ zdůraznil Šťovíček.
Připomněl v této souvislosti i skutečnost, že česká strana musela na odpověď UCI k návrhu zkráceného řízení čekat přes časovou tíseň dlouhých 12 dní. „Celkově to nelze hodnotit jinak, než že UCI účelově odmítá rozhodčí řízení. A my si klademe otázku proč - bojí se snad výroku nezávislého rozhodce?“ přemítal Šťovíček.
„Mrzí nás, že UCI nechce přistoupit na hru fair play. My bychom samozřejmě rozhodnutí arbitráže respektovali, ať by bylo jakékoliv. UCI se ovšem do toho zjevně moc nechce,“ domnívá se právník.
Česká strana proto požádala s tímto vysvětlením UCI o přehodnocení stanoviska. Odpověď očekává příští týden. „Pokud mezitím UCI přidělí uvolněnou kvótu pro dámskou časovku, což je pravděpodobné, a nepřidělí ji Českému olympijskému výboru, pak nezbude, než podat klasickou žalobu u Mezinárodní sportovní arbitráže. Pak už ale bude toho času opravdu velmi málo,“ připustil Šťovíček.