Česká štafeta během OH v Pchjongčchangu.

Česká štafeta během OH v Pchjongčchangu. | foto: Reuters

Další nepovedený závod. Biatlonistky dojely ve štafetě po hrůzné střelbě třinácté

•   14:08aktualizováno  16:16
OSLO - Francouzské biatlonistky vyhrály štafetu Světového poháru v Oslu. Druhé Němky porazily o 14,4 sekundy, třetí skončily Italky. České reprezentantky Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková obsadily po špatném výkonu na střelnici 13. místo a zaznamenaly nejhorší výsledek v sezoně.

Puskarčíková čtyřikrát dobíjela a po pomalejším běhu předávala čtrnáctá s takřka minutovou ztrátou na čelo. Jislová pokazila stojku, musela na trestné kolo a do předávky narostlo její manko na 16. místě na více než dvě a půl minuty. Naděje na zlepšení se rozplynuly na třetím úseku poté, co Davidová musela po střelbě vleže na dva trestné okruhy.

Závody SP v biatlonu v Oslu

Muži - stíhací závod (12,5 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 31:31,6 (2 trest. okruhy), 2. Hofer (It.) -18,1 (1), 3. J.T. Bö (Nor.) -32,5 (4), 4. Cvetkov (Rus.) -42,7 (0), 5. L'Abee-Lund (Nor.) -45,2 (3), 6. Eder (Rak.) -45,7 (1), 7. Šipulin (Rus.) -53,3 (1), 8. Doll (Něm.) -55,8 (2), 9. Weger (Švýc.) -59,2 (2), 10. Peiffer (Něm.) -1:03,7 (3), ...29. MORAVEC -2:12,0 (2), 43. KRČMÁŘ (oba ČR) -3:28,7 (3).

Průběžné pořadí SP (po 19 z 22 závodů): 1. M. Fourcade 996, 2. J.T. Bö 947, 3. Šipulin 627, 4. Peiffer 590, 5. Fak (Slovin.) 550, 6. Hofer 531, ...22. MORAVEC 294, 25. KRČMÁŘ 253, 45. ŠLESINGR 108, 78. SOUKUP 16, 84. KRUPČÍK 9, 88. VÁCLAVÍK (všichni ČR) 7.

Ženy - štafeta (4x6 km): 1. Francie (Chevalierová, Aymonierová, Dorinová Habertová, Bescondová) 1:10:58,3 (0 trest. okruhů+6 dobíjení), 2. Německo (Hammerschmidtová, Herrmannová, Preussová, Dahlmeierová) -14,4 (0+7), 3. Itálie (Vitozziová, Wiererová, Gontierová, Sanfilippová) -33,2 (0+8), 4. Norsko -1:26,5 (1+10), 5. Švýcarsko -1:54,2 (0+8), 6. Švédsko -2:27,2 (0+3), ...13. ČR (PUSKARČÍKOVÁ, JISLOVÁ, DAVIDOVÁ, VÍTKOVÁ) -4:40,5 (3+12).

Vítkovou vyslala na poslední úsek se ztrátou čtyři a půl minuty z 19. místa. Bronzová olympijská medailistka z Pchjongčchangu posunula čistou střelbou a rychlým během českou štafetu na konečnou 13. příčku. Dosud byly Češky nejhůř deváté.

V mužské stíhačce vládl Fourcade

Francouz Martin Fourcade vyhrál stíhací závod Světového poháru v Oslu a po sedmém vítězství v sezoně si před závěrečnými třemi závody upevnil vedení v celkovém pořadí, které může ovládnout posedmé v řadě. Ondřej Moravec dojel stejně jako ve sprintu na 29. místě, druhý z Čechů Michal Krčmář skončil na 43. příčce.

Fourcade, jenž po sprintu startoval ze třetího místa, zvítězil navzdory dvěma trestným kolům s náskokem 18,1 sekundy před Italem Lukasem Hoferem. Třetí skončil jeho hlavní konkurent v SP Johannes Thingnes Bö, jenž i se čtyřmi chybami na střelnici udržel stupně vítězů.

Moravec se po úvodním zaváhání na první střelbě vleže začal posouvat startovním polem kupředu a čistě střílel. Po třetí položce se posunul až na 22. příčku, útok na první dvacítku mu ale zhatila druhá chyba v závodu na závěrečné stojce.

Pro Krčmáře skončily naděje na vylepšení 37. místa ze sprintu na třetí zastávce na střelnici. Minul dva terče a i přes čistou závěrečnou položku klesl na 43. místo.

V neděli muži uzavřou soutěže v Oslu štafetou. Finálové závody bude hostit v příštím týdnu Ťumeň, čeští biatlonisté ale do Ruska neodcestují. Závěr SP bojkotují stejně jako Kanaďané či Američané kvůli tomu, že vedení Mezinárodní biatlonové federace IBU navzdory dopingovému skandálu v Rusku neodebralo Ťumeni pořadatelství finálových závodů seriálu.