Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další podivná smrt. Ruskou očistu sportu lemují infarkty těch, co toho moc ví

Sport

  14:30
MOSKVA - Šel se projet na běžkách. Po návratu domů ale nemohl dvaapadesátiletý Nikita Kamajev kvůli bolesti na hrudi popadnout dech. Přitom si nikdy na špatné srdce nestěžoval. „Počkáme na sanitku. Pak jim popíšu, kde to bolí,“ odvětil manželce, která volala záchranáře. Už bylo pozdě.

Nikita Kamajev foto: ČTK/AP

Bývalý výkonný ředitel antidopingové agentury RUSADA, z níž musel kvůli obviněním z krytí dopingových případů odejít, v bouřlivé době zemřel. Bez varování. Bez šance vyzradit tajemství, které mohlo potopit ruský sport.

Některá média spekulují, že se Kamajev chystal napsat knihu o dopingu, a obrátil se proto na zahraniční novináře. Pak mu údajně začaly chodit výhrůžky.

A nakonec ho přemohl infarkt. To se stalo pouze jedenáct dnů po smrti jeho předchůdce ve funkci Vjačeslava Siněva, jemuž údajně rovněž selhalo srdce.

Charbijev jeho infarkt moc nechápe

„Nikdy jsem neslyšel, že by si stěžoval na problémy se srdcem. Možná jeho manželka věděla víc,“ řekl o Kamajevově smrti nový šéf RUSADA Ramil Charbijev. Ještě v sobotu úplně bezstarostně telefonoval se známými a mluvil o svých dalších plánech. Podle Charbijeva ho ale štvala situace, do níž se dostal. „Byl pořádně rozzlobený. Aféra ho hryzala.“

Dvě zvláštní únorová úmrtí pochopitelně vyvolávají otázky. Zvlášť před další kontrolou mezinárodní komise, která posoudí, jak vážně to v Moskvě myslí s dopingovou očistou, a zároveň rozhodne o dalších startech ruských závodníků na velkých akcích.

Sportovní velmoc, obviněná ze státem řízeného dopingu, hraje letos o hodně. Už nyní je jasné, že ruští atleti přijdou o halové mistrovství světa v Portlandu a v ohrožení je také jejich účast na olympiádě v Riu.

Může být ale i hůř. Skandál se zatím dotkl pouze atletiky. Biatlonová unie tento týden ohlásila, že by ráda znovu prověřila vzorky ruských biatlonistů z olympiády v Soči, kde měla hostitelská země čtyři medaile. Nakonec se ukázalo, že právo na takový postup má pouze Mezinárodní olympijský výbor.

Zpráva ovšem ukazuje obavy funkcionářů, že dopingová chobotnice sahá i do dalších odvětví.

Světová antidopingová agentura WADA uvádí, že přes 1 400 vzorků ze Soči bylo úmyslně zničeno. A na konci ledna se objevila další podezřelá informace: šéf moskevské laboratoře Grigorij Rodčenko, který likvidoval vzorky, i jeho zástupce Timofej Sobolevskij náhle opustili zemi. Bydlí nyní v Los Angeles.

Mutko má stále pevnou pozici. Díky Putinovi

„Když jsme je odstranili, tak odletěli do Ameriky. Dali jim laboratoře, byty, auta. U nás jsou totiž horší,“ vysvětloval nečekané zmizení ministr sportu Vladimir Mutko.

Hrstku lidí, které Rusové potrestali, tak potkal podivný osud. Sám ministr Mutko, který podle WADA o všech podvodech věděl, má přitom pozici neotřesitelnou. Jako velkému spojenci prezidenta Vladimira Putina mu i přes tak závažný skandál nic nehrozí. Stačí mu opakovat spikleneckou teorii.

„Je to problém všech zemí, jejichž dopingové testy přikrývala Mezinárodní atletická federace. Jenom se teď hodí ukázat na ruské sportovce,“ uvedl opakovaně.

Zatím se v Rusku nenašel nikdo, kdo by si troufl vyslovit jiný názor.

A někteří už ani promluvit nemohou.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat