V souvislosti s případem byli také v Erfurtu zadrženi sportovní lékař a další podezřelý muž. Celkem policie při akci s názvem Aderlass (pouštění žilou) prohledala 16 domů.
„Podařilo se nám rozbít globální dopingovou síť,“ uvedla rakouská policie s tím, že šlo o výsledky několikaměsíčního vyšetřování ve spolupráci s prokuraturou v Mnichově. „Skupina sídlila v Erfurtu a je podezřelá, že za peníze pomáhala vrcholovým sportovcům s dopingem,“ dodala.
Jména vyšetřovatelé nezveřejnili, ale na start dnešní klasické patnáctky se nepostavili původně přihlášení Rakušan Max Hauke, Estonci Andreas Veerpalu, Karel Tammjärv a Kazach Alexej Poltoranin. Podle rakouských médií se v případě dvou zatčených domácích lyžařů jedná právě o šestadvacetiletého Haukeho a jeho vrstevníka Dominika Baldaufa.
Není to první policejní zátah v Rakousku
Rakouská policie uvedla, že jednoho ze sportovců přistihla přímo při dopingovém provinění, transfuzi vlastní krve. „Prosíme o pochopení, k jednotlivým sportovcům se nebudeme vyjadřovat,“ odmítl na tiskové konferenci v Innsbrucku Dieter Csefan z kriminální policie jmenovat přistiženého lyžaře.
Češi o policejní akci nevěděli. „Četli jsme to jenom na internetu. U nás na hotelu v Leutaschi razie rozhodně nebyla,“ řekl ČTK ředitel běžeckého úseku Lukáš Sacher. „Dost se tady o tom mluví, je to velmi diskutované téma, ale nikdo nic bližšího zatím neví,“ dodal mluvčí lyžařského svazu Tomáš Haisl.
Rakouská policie neřeší dopingovou aféru poprvé, loni provedla razii v sídle Mezinárodní biatlonové unie v Salcburku. Dlouholetý předseda unie Anders Besseberg a další vysoce postavení činovníci byli podezřelí, že za úplatu zakrývají doping ruských reprezentantů.
Tehdejší vyšetřování odstartovaly informace Světové antidopingové agentury WADA od bývalého šéfa moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenkova. Ten v roce 2015 spustil rozsáhlý skandál kolem státem organizovaného dopingu v Rusku.