15. září 2015 10:06, aktualizováno  13:08 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Další smrt v australském boxu. Bude jich přibývat, box zakažte, žádají lékaři

Vitalij Kličko (vpravo) a Manuel Charr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vitalij Kličko (vpravo) a Manuel Charr | foto: Reuters

MELBOURNE Australský box čeká boj o přežití. Lékařské autority v zemi totiž důrazně žádají zákaz boxování poté, co v úterý zraněním z ringu podlehl druhý sportovec během šesti měsíců. „Závažná zranění či úmrtí budou pokračovat,“ stojí ve vyjádření lékařské komory.

David Browne Junior zemřel čtyři dny poté, co byl knokautován Filipíncem Carlem Magalim v regionálním zápase lehkých muších vah v Sydney.

Osmadvacetiletý otec dvou dětí po zásazích do hlavy v ringu zkolaboval a v kritickém stavu byl převezen do nemocnice. Browne ještě krátce nabyl vědomí, ale pak upadl do těžkého kómatu. Po čtyřech dnech boxerova rodina dala příkaz k odpojení od přístrojů.

Po smrti Brownea tak ještě zesílily hlasy po zákazu boxu, které byly v Austrálii slyšet od březnové smrti Braydona Smithe. Třiadvacetiletý student práv utrpěl těžká zranění v zápase lehkých vah proti Johnu Moraldovi, rovněž z Filipín. Po několika dnech zemřel v nemocnici v Queenslandu.

Box by měl skončit, trvají na svém lékaři

Stop těmto brutalitám se rozhodlo dát vedení Australské lékařské asociace. „Lidé toužící po boxování by si měli dvakrát rozmyslet, do čeho jdou,“ řekl viceprezident asociace Stephen Parnis.

„Víme, že není ničím cílem závažně zranit nebo zabít. Ale vadí nám samotná podstata boxu. Znovu a znovu se bude stávat, že někdo bude krvácet nebo utrpí těžké poranění mozku. Tito lidé pak mohou zemřít,“ řekl Parnis státní televizi ABC.

Úmrtí vyšetřuje i policie, ale neočekává se, že by padla obvinění. „Podle nás by ministerstvo či vrchní orgány bojových sportů měly zvážit veškerá rizika s boxem spojená. My už žádné další tragické případy nechceme, a tak si myslíme, že by box měl v Austrálii skončit,“ uzavírá Parnis.

On-line reportáž | HOKEJ

Kanada - Finsko
1 : 3
Konec utkání.
59:35
Anttila útočil na hattrick, přejel červenou čáru tak, aby nebyl icing, ale minul prázdnou branku o kousek!
59:30
Hra je opět před Lankinenem, Kanaďané však těžko hledají cestu ke střelbě.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)