Na stěně jsem visel jako netopýr, říká lezec Ondra po výkonu, který se ještě nikomu nepovedl![]() |
„Do Kanady jsem přijel s cílem si najít nějakou cestu, která ještě nebude vylezená,“ vysvětloval v rozhovoru pro Radiožurnál Ondra.
Na severoamerický kontinent zamířil i proto, že v létě je v Evropě velké teplo. V provincii Alberta ho však zaskočila jiná svízel související s vlhkostí.
„Byla opravdu tak extrémně nízká, že se moje kůže vysušila a nepotřeboval jsem ani magnézium na vysušení rukou. Ale taky jsem kvůli tomu, jak byla suchá, necítil, jestli ty chyty držím,“ vyprávěl Ondra.
A proč Disbelief, tedy v překladu „nevíra“? „Mně se tahle cesta líbila hned od pohledu vzhledem k tomu, že je relativně speciální - je dokonale vertikálně kolmá, nejde vůbec do převisu,“ podotkl pětadvacetiletý český fenomén.
O výstup se pokoušel osm dní a nakonec byl navzdory četným problémům úspěšný.
„Klíčem k přelezu bylo, abych věřil, že moje pravá noha bude v klíčovém místě na stupu držet. Ze všech asi patnácti pokusů se mi pokaždé smekla, ale v tom klíčovém přelezu jsem si řekl, že se tentokrát nesmekne, a ona se nějakým zázrakem nesmekla.“
V roce 2016 se Ondra zapsal do historie přelezem v rekordním čase (8 dní) nejtěžší vícedélkové cesty na světě Dawn Wall ve slavném yosemitském masivu El Capitan.
Loni vylezl v norském Flatangeru nejtěžší cestu světa a zavedl tak nový stupeň obtížnosti 9c, za což získal i Cenu Jiřího Gutha-Jarkovského, kterou uděluje Český olympijský výbor za nejlepší sportovní výkon uplynulého roku.
Nyní už se v domácích podmínkách připravuje na zářijový světový šampionát ve sportovním lezení v Innsbrucku, kde chce mnohonásobný medailista útočit na další titul mistra světa.