Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dán Sörensen po sólu ovládl dvanáctou etapu Tour

Tour de France

  17:47aktualizováno  19:33
PAŘÍŽ - Dánský cyklista Nicki Sörensen vyhrál po sólovém úniku v závěru dnešní dvanáctou etapu Tour de France, která vedla z Tonnerre do Vittelu a měřila 211,5 km. Druhý projel cílem Francouz Laurent Lefevre a třetí byl Ital Franco Pellizotti.

Oslavné gesto vítězného Dána. foto: ČTK

Žlutý dres vedoucího jezdce celkového pořadí udržel Ital Rinaldo Nocentini.

Jediný český cyklista na startu Roman Kreuziger dojel v hlavním pelotonu a udržel si celkově čtrnácté místo se ztrátou 2:40 minuty na lídra. V první desítce průběžného pořadí ke změnám nedošlo.

Sörensen, jezdec týmu Saxo Bank, byl součástí sedmičlenné skupiny, která nastoupila 65 km po startu a v nepříliš náročné etapě s šesti snadnými stoupáními si vytvořila několikaminutových náskok před pelotonem.

Asi dva kilometry před cílem se Seveřan rozhodl zaútočit a jeho nástup nezachytil nikdo ze soupeřů, ani Francouz Sylvain Calzati, který s pozdějším vítězem úzce spolupracoval a dříve si společně vytvořili náskok asi 15 sekund.

"Jsem extrémně šťastný. Je to něco, o čem jsem vždy snil," prohlásil cyklista, který se při sedmé účasti na Tour radoval z prvního triumfu.

"Jsem šťastný muž," pokračoval čtyřiatřicetiletý závodník. "Nedostal jsem dnes mnoho šancí, ale z mála jsem dokázal využít maximum," řekl.

V hlavním pelotonu, který nakonec ztratil bezmála šest minut, dojeli do cíle Nocentini, Američan Lance Armstrong i jeho stájový kolega a další favorit na celkové vítězství Alberto Contador. "Nechali jsme je odjet, když měli náskok čtyři minuty," uvedl Nocentini. Důvodem bylo šetření sil. "Zítra je na programu těžká etapa a já mám za cíl udržet žlutý trikot," uvedl.

Armstrong měl potíže šedesát kilometrů před cílem, kdy ho potkal defekt na zadním kole, ale dokázal se dostat zpět do hlavního pelotonu. Smůlu měl naopak jeho kolega z týmu Astana Američan Levi Leipheimer, který měl krátce před cílem pád. Bude mu ale přidělen stejný čas, jako mělo hlavní pole, neboť upadl v ochranné zóně méně než tři kilometry před cílem.

Armstrong se už přitom ve středu nechal slyšet, že jeho hlavní touhou je nedostat se do pádu. Ve středeční etapě totiž po několika nehodách zůstalo lehce zraněno devatenáct závodníků.

V pátek čeká na cyklisty dvousetkilometrový přesun z Vittelu do Colmaru a trasu jim zpestří několik náročných stoupání.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...