27. ledna 2008 18:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dánští házenkáři jsou poprvé mistry Evropy

Dánové poprvé v historii vybojovali titul mistrů Evropy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánové poprvé v historii vybojovali titul mistrů Evropy. | foto: AFP

Lillehammer Dánští házenkáři se stali poprvé v historii mistry Evropy. V dnešním finálovém zápase porazili Seveřané olympijské vítěze z Chorvatska 24:20. Bronz si z Lillehammeru odvezli Francouzi.

Dánové si tak splnili sen o velkém vítězství, na posledních třech kontinentálních šampionátech vždy skončili bronzoví. Úvod dnešního zápasu se pro ně přitom nevyvíjel vůbec dobře a v sedmé minutě už prohrávali 0:4. Poté ale začala stejně jako v předchozích vypjatých zápasech fungovat jejich pevná defenziva a o poločase už vedli 13:10.

V druhé půli Dánové pečlivě využívali chyb nervózních Chorvatů, které přiváděly k zoufalství především zákroky brankáře Kaspera Hvidta. Pět minut před koncem ještě olympijští vítězové z Atén vykřesali naději, když snížili na rozdíl dvou branek, do konce zápasu ale již recept na soupeřovu tuhou obranu nenašli.

Výsledek - finále: Dánsko - Chorvatsko 24:20 (13:10)
Nejvíce branek: Boesen 7, Christiansen 7/2, Jensen 4 - Metličič 5, Balič 4,
Čupič 4/1. Rozhodčí: Breto, Huelin (Šp.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 2/1.
Vyloučení: 5:5. Diváci: 9052.