Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Dávali nám prášky, říkali jsme jim lentilky.‘ Olympijský vítěz Schenk přiznal doping

Sport

  10:34
BERLÍN - Olympijský vítěz v desetiboji ze Soulu 1988 Christian Schenk poprvé přiznal, že si během atletické kariéry pomáhal zakázanými prostředky. Třiapadesátiletý předchůdce Roberta Změlíka na olympijském trůnu to uvedl v novém životopise, jehož ukázky uveřejnil deník Bild.

V Jižní Koreji proběhla olympiáda i v roce 1988. Konala se v hlavním městě Soulu. foto: Reuters

„Nejprve jsem popíral, že bych někdy bral zakázané prostředky. Pak jsem to zmírnil na tvrzení, že jsem nikdy vědomě nedopoval. Oboje byla lež,“ uvedl Schenk, jenž v 80. letech reprezentoval tehdejší Německou demokratickou republiku. V knize rodák z Rostocku přiznal, že bral například anabolický steroid Oral Turinabol.

„Například na soustředění v Bulharsku jsem zažil, že se u jídla sportovcům dávaly na talíř různé pilulky. Říkali jsme jim lentilky. Nevím, co jsme tam tehdy hltali. Údajně to byly vitamíny a minerály,“ uvedl desetibojař s osobním rekordem 8500 bodů.

Vedle zlata ze Soulu získal Schenk bronz na ME ve Splitu v roce 1990 a MS v Tokiu o rok později. Je spoludržitelem desetibojařského rekordu ve skoku do výšky 227 cm, jehož dosáhl v Soulu tehdy už překonanou technikou stredl. Kariéru ukončil v roce 1994.

Autor:

Byt 3+kk os. vl., Frýdlant nad Ostravicí, ul. 5. května
Byt 3+kk os. vl., Frýdlant nad Ostravicí, ul. 5. května

5. května, Frýdlant nad Ostravicí - Frýdlant, okres Frýdek-Místek
4 790 000 Kč