28. srpna 2018 10:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Dávali nám prášky, říkali jsme jim lentilky.‘ Olympijský vítěz Schenk přiznal doping

V Jižní Koreji proběhla olympiáda i v roce 1988. Konala se v hlavním městě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Jižní Koreji proběhla olympiáda i v roce 1988. Konala se v hlavním městě... | foto: Reuters

BERLÍN Olympijský vítěz v desetiboji ze Soulu 1988 Christian Schenk poprvé přiznal, že si během atletické kariéry pomáhal zakázanými prostředky. Třiapadesátiletý předchůdce Roberta Změlíka na olympijském trůnu to uvedl v novém životopise, jehož ukázky uveřejnil deník Bild.

„Nejprve jsem popíral, že bych někdy bral zakázané prostředky. Pak jsem to zmírnil na tvrzení, že jsem nikdy vědomě nedopoval. Oboje byla lež,“ uvedl Schenk, jenž v 80. letech reprezentoval tehdejší Německou demokratickou republiku. V knize rodák z Rostocku přiznal, že bral například anabolický steroid Oral Turinabol.

„Například na soustředění v Bulharsku jsem zažil, že se u jídla sportovcům dávaly na talíř různé pilulky. Říkali jsme jim lentilky. Nevím, co jsme tam tehdy hltali. Údajně to byly vitamíny a minerály,“ uvedl desetibojař s osobním rekordem 8500 bodů.

Vedle zlata ze Soulu získal Schenk bronz na ME ve Splitu v roce 1990 a MS v Tokiu o rok později. Je spoludržitelem desetibojařského rekordu ve skoku do výšky 227 cm, jehož dosáhl v Soulu tehdy už překonanou technikou stredl. Kariéru ukončil v roce 1994.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!