16. března 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Historické stříbro od Zdi nářků. Prestižní úspěch, radoval se Navara

JE TO O HLAVĚ. Více než kdokoliv jiný ji potřebují ke svému sportu šachisté. Na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JE TO O HLAVĚ. Více než kdokoliv jiný ji potřebují ke svému sportu šachisté. Na... | foto: archiv MAFRA

Opět dal vědět o sobě, ale také o českém šachu. Velmistr David Navara, největší domácí talent posledních desetiletí, před týdnem na mistrovství Evropy v Jeruzalémě vybojoval stříbrnou medaili. Na šampionátu, který se hraje každoročně od roku 2000 a nyní se jej zúčastnilo 250 šachistů, ještě žádný Čech takového úspěchu nedosáhl.

„Největší krizi jsem měl v závěru turnaje, kdy jsem byl vyčerpaný psychicky i fyzicky. Dokonce natolik, že jsem v jeruzalémském hotelu zapomněl zdroj od počítače a tím se na pár dní odřízl od internetu,“ uvedl devětadvacetiletý Navara, věrný svému naturelu, s odstupem v Reykjavíku. Tam se účastní dalšího turnaje.

LN Jak moc si této stříbrné medaile považujete?
Dost, je to velký úspěch, i když jsem dosáhl i větších. Často se ale nejednalo o tak prestižní a sledované akce. V Jeruzalémě mi hodně přátel a soupeřů blahopřálo, ale neumím to s ničím porovnat, neboť jsem medaili získal poprvé.

LN Někdo to stříbro srovnává s vaším prosincovým titulem mistra Evropy v bleskovém šachu z polské Vratislavi. Ani tyto dva úspěchy nemůžete porovnat?
Stříbro z Jeruzaléma je podstatně prestižnější. Přece jen se hrálo dva týdny a šlo o klasický šach, zatímco bleskový turnaj v Polsku proběhl během jediného dne.

LN Mistrovství Evropy jste se zúčastnil podeváté, vaším nejlepším výsledkem bylo šesté místo z roku 2006. Koho jste nyní před turnajem považoval za nejtěžší soupeře?
Otázka na nejtěžší soupeře je zavádějící. Turnaj, který se hrál švýcarským systémem na jedenáct kol, neměl jasně vymezené favority. Však také bodové rozdíly v popředí byly malé.

Judit Polgárová s Davidem Navarou v roce 2010 během pražského festivalu ČEZ...
JE TO O HLAVĚ. Více než kdokoliv jiný ji potřebují ke svému sportu šachisté. Na...

LN Měl jste během turnaje nějakou krizi? A jak jste to řešil?
Krizi jsem měl v závěru, byl jsem psychicky i fyzicky vyčerpaný. Dokonce natolik, že se mi v noci z neděle na pondělí podařilo zapomenout zdroj od počítače v hotelu, čímž jsem se na pár dní odřízl od internetu. Při odjezdu ve tři ráno na letiště je to ale pochopitelné. Naštěstí mi zdroj o pár dní později přivezli do Reykjavíku.

LN V Jeruzalémě jste z jedenácti partií šestkrát vyhrál a čtyřikrát remizoval, od vítěze Najera z Ruska vás dělil pouhý půlbod. Nemrzí vás to?
Nikoli, převládá spokojenost z druhého místa. Ale bezprostředně po turnaji převládalo zmíněné vyčerpání. I při dvou dnech volna šlo o namáhavý šampionát.

LN Přišel jste o celkové prvenství prohrou s Polákem Bartelem, spoluhráčem z Nového Boru? Anebo remízou v posledním kole s Bulharem Čeparinovem?
V poslední partii jsem neměl reálné šance na výhru, nepodařil se mi už výběr zahájení. Víc mě mrzela prohra s Mateuszem Bartelem, ale kdybych s ním neprohrál, možná bych zase nevyhrál tři následující zápasy. Při švýcarském systému, kde spolu hrají vždy soupeři s přibližně stejným počtem bodů, by to pak byl úplně jiný turnaj s jinými protihráči. Mateusz mě překvapil zahájením. Po partii jsem mu žertem řekl, že bod alespoň zůstal v klubu.

LN V turnaji jste byl nejvýše nasazeným hráčem, v únorovém žebříčku FIDE jste figuroval na devatenáctém místě. Proč se šampionátu nezúčastní absolutní evropské špičky Carlsen, Caruana, Topalov a spol.?
Nemají to zapotřebí, dostávají zajímavější nabídky. Mistrovství Evropy je také kvalifikací na podzimní Světový pohár, do nějž hráči elity obvykle postupují díky vysokému postavení na žebříčku FIDE. Letos se bude Světový pohár, z něhož vzejdou kandidáti pro zápas o titul mistra světa s Norem Carlsenem, hrát v Baku. Já tam již postoupil i díky ratingu a v Jeruzalémě jsem chtěl usilovat o přední umístění, ale nyní dvacátým místem postoupil do Baku i Viktor Láznička.

Největší úspěchy šachisty Davida Navary

Největší úspěchy šachisty Davida Navary

LN Za druhé místo bylo v Jeruzalémě 14 000 eur. To potěší, že?
Vidíte, dozvídám se to od vás! Nejsem zvyklý vyhrávat takové částky. Ale bude to o něco míň – za vítězem jsme tři měli stejný počet bodů a mezi nimi se ceny dělí rovným dílem. Já skončil druhý jen díky pomocným bodům.

LN Který zážitek v Jeruzalémě byl nejsilnější? Třeba i nešachový...
Během dní volna pro nás připravili výlety. Byli jsme ve skalní pevnosti Masada, koupali se v Mrtvém moři a prohlédli si Jeruzalém – Zeď nářků, Křížovou cestu a další pozoruhodná místa. Bylo to velmi zajímavé a pro mě dvojnásob, protože jsem v Jeruzalémě nikdy nebyl.