Další fantazie v podání Davidové. V mrazivém Canmore si dojela pro stříbro

0:19aktualizováno  0:38
Canmore / Praha - Biatlonistka Markéta Davidová skončila druhá ve zkráceném vytrvalostním závodě v Canmore a ujala se vedení v hodnocení této disciplíny ve Světovém poháru. V Kanadě česká reprezentantka vyčistila všechny terče a porazila ji jen Norka Tiril Eckhoffová, která jednou chybovala. Davidová se tak umístila na stupních vítězů ve třetím z posledních čtyř závodů.

Markéta Davidová si vybojovala v Canmore stříbrnou medaili. foto: ČTK/AP

Nejsem jako Gábina, říká talentovaná Davidová. Vyhraje u ní biatlon, nebo veterina?

Dvaadvacetiletá Češka v zámoří navázala na překvapivý bronz z úvodního vytrvalostního závodu sezony ve slovinské Pokljuce. Po čtvrté střelbě dokonce vedla před rovněž bezchybnou Lisou Vittozziovou z Itálie, ale v závěrečném kole se přes obě přehnala Eckhoffová. Smazala desetisekundovou ztrátu a vyhrála o 9,8 sekundy.

Davidová byla nadšená z prvního čistého vytrvalostního závodu v kariéře, i když ho pořadatelé kvůli mrazu zkrátili z 15 na 12,5 kilometru. „Já jsem strašně ráda, ale teď jsem tak zmrzlá, že mi to moc nemyslí. Ještě se moc neraduju, protože jsem taková zamrzlá,“ svěřila se České televizi. Sérii svých úspěchů z posledních týdnů pořád brala s rezervou. „Jsem ráda, že jsem to dokázala přenést do dalších závodů, ale opravdu každý závod je jiný, takže uvidíme,“ doplnila.

Šťastná Markéta Davidová.
Markéta Davidová na stupních vítězů v Anterselvě.

Na střelnici v tomto závodě Davidová neměla žádné těsné rány. Asistent trenéra Jiří Holubec si všiml, jak ve srovnání s úvodem sezony své výkony stabilizovala. „Začala si věřit a opravdu v té střelbě udělala pokrok. Je tam znát ta její jistota i na tréninku,“ ocenil.

Z ostatních českých reprezentantek bodovala již jen Lucie Charvátová, která se dvěma chybami obsadila 33. místo. Olympijská medailistka ze sprintu Veronika Vítková sice minula jen jednou, ale měla druhý nejhorší běžecký čas ze všech závodnic. Více než sedmiminutové manko na trati ji srazilo na 72. místo. Rychle jí docházely síly. „Už ve druhém kole byly hlášky, že se trápí. Byli jsme rádi, že to vůbec dojela,“ uvedl asistent kouče Holubec.

Pět míst za Vítkovou skončila Eva Puskarčíková, která si závod pokazila sedmi střeleckými chybami.

Výsledky žen z Canmore:

Zkrácený vytrvalostní závod (12,5 km/za střeleckou chybu je penalizace 45 sekund):

1. Eckhoffová (Nor.) 36:32,9 (1), 2. Davidová (ČR) -9,8 (0), 3. Vittozziová (It.) -20,9 (0), 4. Hildebrandová (Něm.) -47,8 (0), 5. Tandrevoldová (Nor.) -1:05,8 (1), 6. Hinzová (Něm.) -1:18,5 (1), 7. Bescondová (Fr.) -1:21,6 (2), 8. Kuzminová (SR) -1:29,4 (3), 9. Dahlmeierová (Něm.) -1:30,5 (2), 10. Schwaigerová (Rak.) -1:37,6 (0), ...33. Charvátová -3:34,1 (2), 72. Vítková -6:51,0 (1), 77. Puskarčíková (všechny ČR) -7:47,3 (7).