Poprvé od roku 1996 budou mít čeští tenisté možnost vybojovat si finále slavné týmové soutěže amožná i získat salátovou mísu, trofej pro celkového vítěze Davis Cupu. Nadšení z výhry 3:2 nad Argentinou neskrývaly ani legendy českého tenisu.
ÚSPĚŠNÉ TÝMY HISTORIEFINÁLE 1975: K zisku salátové mísy měli čeští tenisté velice blízko už v roce 1975. Až ve finále v Bastadu podlehli domácím Švédům. Barvy Tre Kronor tehdy hájil v Davis Cupu až do roku 1980 neporažený Björn Borg, který hladce zvítězil v obou svých dvouhrách. Nepomohla ani ikona českého tenisu sedmdesátých let Jiří Hřebec a legendární Jan Kodeš. Oba sice dokázali po boji porazit švédskou dvojku, ale společně nestačili na deblový pár Borg, Bengtson. Klíčový třetí bod ve čtyřhře získali Švédové jednoznačně ve třech setech. VÍTĚZNÉ FINÁLE 1980: Do Prahy přijeli Italové. Nehrající kapitán proti nim nominoval silnou čtveřici Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil a Jan Kodeš. Rozhodujícím momentem byl hned první den. Tehdy jedenáctý hráč světa Šmíd nastoupil po noci strávené v nemocnici, kde mu propláchli žaludek, vysílený a sbolestmi proti nejlepšímu hráči soupeře Adrianu Panattovi a v pěti setech ho udolal. Lendl pak přidal druhý bod. Už po čtyřhře bylo jasno. Československo vybojovalo svůj zatím jediný Davisův pohár vhistorii. SEMIFINÁLE 1996: Až do tohoto víkendu zatím jediný český postup do semifinále Davis Cupu po rozpadu federace. V roce 1996 Petr Korda, současný kouč Radka Štěpánka, s Danielem Vackem zdolali ve čtvrtfinále Spojené státy, oslabené o Peta Samprase a Andrého Agassiho. Poté v pražském semifinále nestačili na Švédsko a prohráli hladce 1:4 na zápasy. "Tenkrát Švédi měli Edberga a Björkmana. To jsou legendy světového tenisu," vzpomínal tenista Jiří Novák, který ještě tehdy s Bohdanem Ulihrachem za lídry týmu "zahříval lavičku". |
Chorvaté? Lepší soupeř než Američané se zdravým Roddickem
Právě on a Ivan Lendl dovedli vroce 1980 tehdejší český tým k ojedinělému daviscupovému triumfu. Mají svěřenci nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila šanci zopakovat devětatřicet let starý úspěch? "Myslím, že naše družstvo byla trochu jiná klasa. Pokud si dobře pamatuji, tak Ivan Lendl byl tehdy světová trojka, vůdčí osobnost. Já byl na jedenáctém místě žebříčku ATP. Rozhodně to ale neznamená, že by teď kluci neměli šanci. Mají ji, a velkou," připomíná bývalý nejlepší deblista světa, zatímco Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem se pohybují kolem světové dvacítky.
V cestě do finále se českým hráčům postaví v září Chorvaté, kteří ve čtvrtfinále vyřadili Američany. "Budou mít větší příležitost postoupit, než kdyby hráli proti Američanům s Andym Roddickem v nominaci," myslí si Bohdan Ulihrach, jenž v roce 1995 dokázal porazit Peta Samprase.
Roddick, základní kámen dvouher USA, hraje v životní formě. Ve wimbledonském finále se ale zranil, a nemohl reprezentovat. Toho využila silná chorvatská sestava. "Ivo Karlovič je bombarďák. Tvrdým servisem nepustí soupeře do rytmu. Marin Čilič je zase mladá vycházející generace. Takový horší Juan Martín del Potro. Navíc se hraje u nich. Bude to hodně těžké," varuje Ulihrach. Chorvaté mají dost času, aby do září získali i další opory. Ivan Ljubičič totiž zatím odmítá reprezentovat a Mario Ančič se léčí ze zranění.
Musí být zdraví a ve formě
Berdycha a Štěpánka tudíž čeká životní výzva. Letos poprvé budou muset hrát na půdě soupeře. Přivítá je bouřlivé, temperamentní publikum a také antuka. Povrch, na kterém chorvatští tenisté vyrůstají. Základním předpokladem, aby semifinále skončilo českou spokojeností, je zdraví této ústřední dvojice. "Umí zahrát velké zápasy na každém povrchu, a ještě zvládnou čtyřhru. Bez jednoho z nich si to nedokážu představit," říká Novák.
Chorvatský hrdina Čilič:
|