Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Davis Cup v Bělehradě? Tenisová oáza v moři neklidu

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Panovaly obavy, jaké prostředí při úvodu tenisového duelu Srbsko - Česko vytvoří v bělehradské Areně domácí fanoušci. Nebudou pískat při české hymně? Nebudou provokovat přítomné české protějšky? Nic z toho se nenaplnilo. Šlo o oprávněné obavy?

Tenisové publikum je i v Bělehradě celkem kulturní, vědí teď čeští tenisté a jejich příznivci. A oddechl si také tamní sportovní novinář Djordje Nikolič - před daviscupovým svátkem, za který v metropoli na soutoku Sávy a Dunaje semifinálový duel považují, měl jisté pochybnosti. "Vím, že tenisové publikum je jiné než třeba fotbalové, kde u nás dochází k největšímu počtu incidentů, a věřil jsem, že teď se pískot neozve. Ale úplně jistý jsem si nebyl," řekl pro LN.

Nikolič se zabývá právě fotbalem. "Bohužel při mezistátních zápasech hraných v Bělehradě většina srbských fanoušků při hymně soupeře píská. To je strašná ostuda! Tak se tady před několika dny při kvalifikaci na Euro 2012 mocně pískalo při slovinské hymně a při loňské kvalifikaci o Jižní Afriku s Francií se pískotu nevyhnula ani Marseillaisa, vlastně univerzální hymna svobody," mračí se.

Čtěte také

Mnohem větším problémem však je v Srbsku násilí na stadionech i mimo ně. Za poslední desetiletí přišel o život tucet fotbalových fanoušků, počet zraněných při bitkách není znám.  A jde o hrůzné případy. Chuligán patřící do tábora příznivců Crvene zvezdy Bělehrad Uroš Mišič byl v roce 2008 odsouzen k deseti letům vězení za pokus o vraždu. O rok dříve v poločase utkání napadl v ochozech policistu v civilu, zbil ho a pokusil se vrazit mu hořící pochodeň do úst. Napadený policista se zachránil jen tím, že vystřelil varovné výstřely do vzduchu.

Loni byl za vraždu odsouzen ke 30 letům vězení příznivec týmu Rad Bělehrad Bojan Horvatin. V létě roku 2005 ubodal při hromadné rvačce fanouška klubu Voždovac. Podobně měla dopadnout i statečná novinářka Brankica Stankovičová. Reportérka televizní stanice B92 měla loni odvahu ukázat v seriálu o kriminálních aktivitách srbských fanouškovských skupin jména a fotografie jejich lídrů a poukázat na skutečnost, že jsou to lidé podezřelí z vážných činů včetně vražd a pašování drog.


Takto potrápili srbští fanoušci reportéra JOJ Richarda Juriše.

Fanoušci Partizanu pak při utkání Evropské ligy se Šachtarem Doněck na tribuně vytáhli figurínu Stankovičové a zničili ji. Jejich vůdce Miloš Radislavljevič byl odsouzen k šestnácti měsícům vězení za to, že vyhrožoval reportérce násilím a smrtí. Seriál se jmenoval Insider (člověk, který zná zákulisí) a poukazoval i na to, že obrovský počet případů končí buď zproštěním viny, nebo se protahuje. Důvodem je tlak na soudce a jejich obavy z pomsty.

Chuligánství spojené především s fotbalem se objevuje v řadě zemí, ale v Srbsku v posledním desetiletí nabylo obrovských rozměrů. A má své příčiny.

Kdo jsou násilníci, kterým je dnes něco přes dvacet let?
"Byly jim tři roky, když na území bývalé Jugoslávie začaly první válečné střety. Měli o něco víc, když byly na jejich vlast uvaleny sankce OSN, a deset let jim bylo, když letadla NATO kvůli Kosovu bombardovala vojenské objekty v Srbsku. V patnácti byl v jejich zemi zastřelen premiér Djindjič - ti mladí lidé neustále sledovali obraz násilí," myslí si Milan Džekič, Chorvat žijící v Praze, který ve své kavárně vítá hosty všech národností někdejší Jugoslávie.

Křivdu cítí většina Podobný názor má i Djordje Nikolič. "Problém násilí se u nás řeší už pár let. Násilí lze považovat za přímý důsledek dlouhodobé krize, sankcí, převráceného obecně zažitého systému hodnot, poklesu morálky. A zřejmě i traumat z pocitu, že Srbsku ubližuje celý svět, což si ale myslí většina lidí," přemítá sportovní novinář a připomíná odtržení Kosova. "Možná i proto se na fotbale píská při hymnách soupeřů."

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?