Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Degenkolb přidal další triumf na Vueltě. Teď čekají cyklisty hory

Sport

  18:27
John Degenkolb opět vítězil a Nacer Bouhanni se vztekal, protože se mu nelíbilo, že je mezi mávajícími fanoušky a německým spurterem u bariéry příliš uzavřen. Spurtérským dojezdem vrcholila v Rondě i pátá etapa španělské Vuelty. V červeném trikotu lídra zůstává Michael Matthews z Oriky.

Radost německého cyklisty Johna Degenkolba. foto: Reprofoto

Fanoušci se s mávátky vykláněli v cílové rovince zpoza bariéry, John Degenkolb se opřel do pedálů a Nacer Bouhanni nevěděl, kudy před něj. Ještě neprojeli cílem a Francouz už se vztyčenou rukou lamentoval, že takhle se mu to pranic nelíbí.

Ale rozčiloval se zbytečně. Němec nikterak pravidla neporušil. Oprávněně vyhrál druhou etapu v řadě. Na Vueltě nyní jeho matematika zní 5 (vítězných etap v roce 2012) + 2 (letos) = 7. Zelený dres, který měl prozatím propůjčený od červeného Michaela Matthewse si teď už přivlastnil dočista.

Bouhanni zůstal druhý a Moreno Hofland z Belkinu si za dvěma spurtérskými velikány dojel v etapě pro třetí místo. Celkově nadále vede Matthews, o 13 vteřin před Nairem Quintanou a 20 před Alejandrem Valverdem.

A už ve čtvrtek nadejde první velký horský test.

Pro bonus spurtoval i Froome

Pim Ligthart ze stáje Lotto a mistr časovek Tony Martin ujížděli ve středečním pátém dějství Vuelty v úniku před pelotonem. Ovšem sprinterské týmy FdJ a Giant Shimano si je nemínily nechat odjet natolik daleko, aby Martina opět jednou sjížděly až 50 metrů před čarou, jako se to přihodilo na minulé Vueltě.

Náskok uprchlíků tak nikdy nepřesáhl tři minuty a technické potíže navíc Martina přinutily, aby se zase poslušně zařadil do pelotonu. Ligthart sice vzdoroval přece jen déle, ale 30 kilometrů před cílem se také on vrátil mezi jezdce, které zkraje etapy opustil.

Na rychlostní prémii si mezitím zaspurtoval pro dvě bonusové vteřiny - světe, div se - Chris Froome! "Baví ho to tady, je to vidět," liboval si jeho týmový šéf Dave Brailsford.

Největší nástrahou na trati se pak, před stoupáním na vrchařskou prémii 3. kategorie Puerto El Saltillo, stal boční vítr, který se připojil k opět úmornému vedru. Peloton se rozdělil na dvě velké skupiny, což měla na svědomí především aktivta stáje Tinkoff-Saxo.

V první skupině, zhruba padesátičlenné, šlapali Froome, Contador, Quintana, Rodríguez a většina favoritů, držel se v ní dokonce i sprinter Bouhanni, ale někteří muži pro celkovou klasifikaci tam přece jen chyběli. Během stoupání se však většina z nich, s výjimkou Andrewa Talanského, dotáhla zpět.

Uprchlíci znovu neuspěli

Simon Clarke, zkušený jezdec Oriky, před etapou avizoval: "My dnes únik stíhat nebudeme. Nechceme hájit červený dres za každou cenu. Není pro nás podstatné, jestli ho budeme mít o jeden den déle. Máme tu jiné cíle."

Únik dne však byl už dávno zlikvidován jinými týmy. Na posledních 15 kilometrech po vrchařské prémii se tudíž schylovalo k dalšímu spurtérskému rozuzlení.

Matthews se při něm tentokrát na první příčky neprosadil, nicméně nejcennější dres Vuelty ještě svlékat nemusel.

Čtvrteční cíl bude úplně jiný. Pětikilometrové, až dvanáctiprocentní prudké cílové stoupání prověří největší hvězdy.

Tehdy budou Matthewsovy letošní dny v červeném patrně skutečně sečteny.

Cyklistický závod Vuelta - 5. etapa Priego de Córdoba - Ronda (180 km):

1. Degenkolb (Něm./Giant) 4:04:21, 2. Bouhanni (Fr./FDJ.fr), 3. Hofland (Niz./Belkin), 4. Stuyven (Belg./Trek), 5. Martens (Něm./Belkin), 6. Mondory (Fr./AG2R), 7. Gilbert (Belg./BMC), 8. Reynes (Šp./IAM), 9. Sbaragli (It./MTN), 10. Ferrari (It./Lampre) všichni stejný čas.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...