2. srpna 2011 9:41 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Del Potro: Sám jsem překvapený, že rychle stoupám

Argentinský tenista Juan Martín del Potro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Argentinský tenista Juan Martín del Potro | foto: ČTK

LOS ANGELES (od spolupracovníka LN v USA) Kvůli zranění zápěstí vynechal na kurtech spoustu měsíců a letos se vracel na 485. místě světového žebříčku. V žilách Juana Martina Del Potra (22) ale koluje krev bojovníka.

Argentinský tenista znovu šplhá vzhůru, ve světové elitě už mu patří 20. příčka. Dlouhá cesta návratu zpátky má ale ještě spoustu zátočin a nečekaných překážek...

Jednu z nich potkal před pár dny na turnaji ATP v Los Angeles, kde prohrál s Lotyšem Ernestsem Gulbisem. "Ale já budu hlavně šťastný, pokud si zahraju US Open," směřuje Del Potro své myšlenky na zářijový grandslam. Právě tam před dvěma roky vyhrál svůj životní titul.

Přemýšlel jste někdy o tom, kde jste třeba dnes vlastně mohl být, kdybyste se loni nezranil?
Ani ne. Byl jsem zraněný, to je život. Letos jsem zdravý, i když mě tu a tam něco pobolívá... Chci mít dlouhou kariéru, a proto musím být zdravý. Nemá cenu řešit, co bylo. Třeba mě to zranění něco naučilo, co mi do budoucna pomůže.

Ale stejně – neměl jste strach, že se k tenisu už nikdy nevrátíte?
Nejdříve jsem si myslel, že se to vyléčí rychle. Tak jsem po chvilce odpočinku začal brzy zase hrát, ale bolest se vrátila a všechno se to zhoršilo, takže jsem musel na operaci. Ale o konci jsem nepřemýšlel nikdy. Ani doktoři tak nemluvili.

Čekal jste na začátku roku, že se dokážete takto rychle vrátit do první světové dvacítky?
Asi jsem zaskočil hodně lidí, že jsem se tak rychle vrátil... Před pěti měsíci jsem byl na pětistovce. Dostal jsem se na několika turnajích do semifinále, dva turnaje jsem vyhrál. Musím se ale zlepšovat.

Překvapilo vás to samotného?
Ano, překvapilo.

Jak daleko jste za elitní desítkou, co se týká úrovně vaší hry?
To opravdu nevím, musím tvrdě trénovat a získat zpět všechnu jistotu, pak se výsledky určitě dostaví. Fyzicky jsem zcela v pořádku a záleží jen na mně, kam se v žebříčku posunu. Když jsem hrál proti Nadalovi ve Wimbledonu, cítil jsem, že už mezi námi takový rozdíl není.

Kam myslíte, že se dostanete na konci roku?
Mám za sebou výbornou antukovou sezonu, dařilo se mi i na trávě a těším se taky na zápasy na betonu. Rád hraju v Americe a tvrdý povrch je můj nejoblíbenější a nejvíce mi vyhovuje. O to více mě porážka od Gulbise mrzí. Přesto jsem moc spokojený s tím, jak se má hra od začátku roku zlepšila.

Na konci měsíce budete v New Yorku hrát grandslam US Open, který jste před dvěma lety dokázal vyhrát. Těšíte se?
Jo, budu šťastný, když tam budu vůbec moct hrát. Ale bez ohledu na výsledek, já si teď nekladu žádné cíle. Vloni mě moc mrzelo, že jsem nemohl obhajovat titul. Moc rád na US Open vzpomínám, tenhle turnaj mi snad dodá další sebedůvěru. To vítězství bylo úžasné.

V září vás navíc ještě čeká Davis Cup v Bělehradě proti domácímu Srbsku, kde loni Češi těsně prohráli. Je pro vás nadále vítězství v Davisově poháru hlavním cílem pro letošní rok?
Bude to tam pro Argentinu nesmírně složité. Vždyť Djokovič je lepší než loni, dnes je světovou jedničkou, Troicki i Tipsarevič se taky stále zlepšují. I my máme dost silný tým, ale favority nebudeme, můžeme však překvapit. Já i Nalbandian bychom si rádi zahráli finále.

Argentinský tenisový talent Del Potro

- narodil se 23. září 1988 v argentinském městě Tandil

- se svými 198 cm patří mezi dlouhány, váží 83 kg

- tenisovým profesionálem je od roku 2005

- počátkem října 2008, kdy mu bylo sotva 20 let, se poprvé probil do první desítky žebříčku ATP

- během své kariéry vyhrál celkem sedm turnajů série ATP ve dvouhře a jeden turnaj také ve čtyřhře

- největším úspěchem je zisk titulu na grandslamovém turnaji US Open v roce 2009, kdy ve finále porazil v pěti setech tehdejší světovou jedničku Rogera Federera

- loni prodělal zranění zápěstí, jež ho odstavilo na několik měsíců, po letošním návratu se vrací vzhůru

MICHAL SEDLÁČEK

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč