Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deník fanouška: Putinův humanitární konvoj a rozsypaná zelenina

Rallye Dakar

  12:14
Na účastníky Rallye Dakar ve čtvrtek čeká páté, poměrně dlouhé pokračování po rozbitém prašném povrchu. Pořadatelé očekávají velmi rychlou etapu. Pro diváka to znamená, že první jezdci budou mít při dojezdu stejné rozestupy jako lyžaři po sjezdu.

Rallye Dakar - čtvrtá etapa: Španěl Marc Coma na KTM. foto: Reuters

Vraťme se ale k předchozím etapám. Je pravděpodobné, že bych od posádek dostal před ústa, ale ve třetí etapě se prakticky nic zajímavého nestalo.

Vozy odstartovaly, přejely a dojely. Žádné velké míchání pořadím neproběhlo. Výjimku tvoří Martin Kolomý, který na svém voze přivezl kus větve, asi na večerní grilování. Nejspíš se jedná po pozůstatek výletu mimo trať, který se opět konal. Martin je evidentně vzorem pro malého Macíka, jelikož ten vyletěl v úplně stejné zatáčce. Naštěstí se nejednalo o fatální incident.

PEKLO JMÉNEM DAKAR

Smutnou událostí je smrt polského motocyklisty Michala Hernika. Bohužel i to k Dakaru patří a jezdci musí počítat s blízkostí zubaté…

Pokud třetí etapu považuji za neatraktivní, včerejší etapa to dohnala, snad až přehnala. Z českých motorkářů nejspíše nedokončil Zdeněk Gottwald. Ten se tak dlouho snažil přejet strmou písčitou dunu, až odvařil spojku. S klouzající lamelou tam možná bojuje dosud, ačkoli jsou nepotvrzené zprávy, že se mu jí podařilo opravit. Ba co víc, dostal najíst a napít od místních. Do dnešní etapy však klasifikován není.

Rallye Dakar - čtvrtá etapa: Stephan Peterhansel s Peugeotem.

Těsně za hranicí první desítky se průběžně drží Slovák Štefan Svitko. Kategorii čtyřkolek vede průběžně Polák Sonik. Ano ten Sonik, který úzce spolupracuje s Josefem Macháčkem, jež tutu kategorii pěkrát vyhrál a pošesté byl společně se Sonikem ze závodu vyloučen, jelikož prý během závodu přestal splňovat technické podmínky. Není náhodou, že po odstoupení Macháčka vyhrál Argentinec.

Kategorií automobilů včerejší etapa také zamávala. Vyhrál Katařan Al-Attiyah a na to, jak to vypadá vpředu, se přišel podívat Nani Roma. Za to Carlos Sainz nedokázal opravit svůj Peugeot a nejspíš se do cíle závodu nepodíval.

Jeho kolega se stejným vozem Cyril Despres dojel ve včerejší etapě poslední. Moc veselo asi u francouzské automobilky nebylo. To Robby Gordon opět nabral hodinu a půl ztrátu a pohybuje se v půlce startovní listiny.

Velký informační chaos

Možná vám přijde, že v textu je hodně neurčitostí. Je tomu opravdu tak. Francouzským pořadatelům včera nefungovalo prakticky nic. Od webových stránek po sledování kontrolních bodů na trati. Francie včera neměla svůj den. Když nebylo možné spolehnout se na internetovou techniku, všichni očekávali vyjádření posádek po závodě. Ironií osudu však bylo, když vystoupil Martin Kolomý z vozu a prohlásil: „Raději se mě na nic neptejte!“

Rallye Dakar - čtvrtá etapa: Španěl Marc Coma na KTM.
Rallye Dakar - 4. etapa: Martin Kolomý na tatře.
Rallye Dakar - čtvrtá etapa: Jihoafričan De Villiers s Toyotou.
Rallye Dakar - čtvrtá etapa: Na závodníky se přišel v poušti podívat i kojot.

Právě tento bruntálský jezdec připravil fanouškům infarktové chvilky. Společně s nefungujícím on-line trasováním o něm nikdo nic nevěděl a ztráta narůstala. Nakonec se vše vysvětlilo prasklou tlakovou brzdící hadicí. Další problémy přišly v dunách, kde se zpoždění prohloubilo. V cíli se posádka tovární Tatry umístila na 15. pozici hned za Jamalkou Szutkowského a celkově se posunula na 8. místo.

Musím uznat, že konzistentně dobře jede Aleš Loprais na Manu, kterého překřtil na Supermana. Přiznám se však, že bych raději četl o SuperTatře, ale nepřísluší mi tuto situaci soudit. Loprais včera čtvrtý, průběžně také.

Putinův hněv zaslechli až v Jižní Americe

Vyšší zásah zhůry dopadl na jezdce Kamazu. Ti pod hrozbou Putinova hněvu práskli do kočárů a sborná obsadila první tři pozice v pořadí Nikolajev, Karginov, Mardějev. Nebýt Lopraise a Stacyeho, Rusové by obsadili všechny přední pozice a to i s pojízdnou dílnou. Šestý Sotnikov je totiž rychlá asistence. Svůj úkol držet se ostrých závodníků plní na výbornou. Ne náhodou tak kamiony Kamazu dostaly přezdívku humanitární konvoj…

DENÍK FANOUŠKA

Dlouholetý fanoušek Rallye Dakar glosuje pro Lidovky.cz dění na nejslavnějším motoristickém etapovém závodě světa.

Problémy se nevyhnuly ani jedinému českému zástupci liberecké automobilky. Líze Martina Macíka odešlo turbo. Důvodem je možná předchozí 600 km dlouhý přejezd And, řídký vzduch a následný písek.

Za chvilku se mezi tento tlakový vynález bude dávat rovnítko s českým prokletím. Od neštěstí Lopraisovy Tatry tři roky zpět je však minimálně jedno další turbo na palubě vozu. Výměna trvala rekordně krátkou dobu (hodinu a půl) a s nelikvidační ztrátou tak MMm dojel na 25. pozici.

Bonverkám se poměrně dařilo, nejlépe zajel Vrátný na 9. místě, Ardavichus na místě 16. Bohužel bez zeleniny a ovoce budou v bivaku pracovníci Iveca, jelikož Nizozemec Gerard de Rooy nedojel kvůli rozsypanému diferenciálu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!