Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Díky, covide. Do šachu přiletěly statisíce dolarů i diváků, pomohl koronavirus

Nakamura podepsal lukrativní spolupráci s TSM. foto: twitter.com

Praha - Světová šachová špička blahořečí koronaviru, který jí přinesl online turnaje s luxusním cenovým fondem, zvýšený zájem o esport a nové profesionální smlouvy. Minulý týden podepsal americký šachový velmistr Hikaru Nakamura smlouvu s organizací TSM. Profesionalizace a virtualizace šachu se zdají kráčet ruku v ruce.
  18:03

Na konci srpna jedna z velkých organizací e-sportu TSM podepsala smlouvu s prvním šachistou. Team SoloMid (TSM) je profesionální organizace e-sportu, která byla založena v USA v roce 2009, ve svém portfoliu má i hráče League of Legends, Heartstone či Magic The Gathering Arena a sponzoruje řadu e-sportovních streamerů.

Nyní má mezi svými hvězdami i amerického velmistra Hikarua Nakamuru, který nejen řadu let patří do absolutní světové špičky v šachu, ale zároveň je i velmi aktivní a úspěšný na sociálních sítích. Na Twitteru sleduje Nakamuru 170.000 uživatelů na Twitchi dokonce přes půl milionu, což je více než polovina veškerého šachového obecenstva na této sociální síti!

K zájmu TSM o šachy rozhodující mírou přispěla miliodolarová série online turnajů Magnus Carlsen Tour, kterou letos uspořádal tým mistra světa a ve které se velmistr Nakamura probojoval až do finále.

Nakamura podepsal lukrativní spolupráci s TSM.
Hikaru Nakamura na ČEZ Chess Trophy 2014

Online šachové turnaje umožňují nejen velmistrům hrát nejen z pohodlí svého domácího křesla, ale stejně tak i divákům z pohodlí svého křesla turnaje sledovat. Diváci přitom nejen vidí přímý přenos průběhu šachové partie (jak se mění pozice na šachovnici), ale vidí i záběry obou velmistrů a mohou k tomu poslouchat živý komentář dalších zkušených velmistrů.

Dokonce i některé televize přebírají šachové online přenosy z herny mistra světa Chess24.com do svého programu. Pozornost milionů šachistů, kterou věnovaly turnajům Magnus Carlsen Tour, pak generuje nejen přímé příjmy z reklamy, ale i pozornost dalších hráčů z online světa, jako třeba organizace Team SoloMid.

Světová šachová špička tak bude společně s Netflixem či výrobci roušek patřit mezi tu šťastnou menšinu, která na nemoci Covid-19 vydělala. Pro jistotu zdůrazněme, že jde jen o ten skutečný vrchol pyramidy, řekněme prvních deset patnáct hráčů světa. Většina ostatních kvůli zavřeným hranicím a rušením klasických turnajů a lig o své šachové příjmy v letošním roce z většiny přišla.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat