Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Díky, covide. Do šachu přiletěly statisíce dolarů i diváků, pomohl koronavirus

Nakamura podepsal lukrativní spolupráci s TSM. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakamura podepsal lukrativní spolupráci s TSM. | foto: twitter.com

Praha Světová šachová špička blahořečí koronaviru, který jí přinesl online turnaje s luxusním cenovým fondem, zvýšený zájem o esport a nové profesionální smlouvy. Minulý týden podepsal americký šachový velmistr Hikaru Nakamura smlouvu s organizací TSM. Profesionalizace a virtualizace šachu se zdají kráčet ruku v ruce.

Na konci srpna jedna z velkých organizací e-sportu TSM podepsala smlouvu s prvním šachistou. Team SoloMid (TSM) je profesionální organizace e-sportu, která byla založena v USA v roce 2009, ve svém portfoliu má i hráče League of Legends, Heartstone či Magic The Gathering Arena a sponzoruje řadu e-sportovních streamerů.

Nyní má mezi svými hvězdami i amerického velmistra Hikarua Nakamuru, který nejen řadu let patří do absolutní světové špičky v šachu, ale zároveň je i velmi aktivní a úspěšný na sociálních sítích. Na Twitteru sleduje Nakamuru 170.000 uživatelů na Twitchi dokonce přes půl milionu, což je více než polovina veškerého šachového obecenstva na této sociální síti!

K zájmu TSM o šachy rozhodující mírou přispěla miliodolarová série online turnajů Magnus Carlsen Tour, kterou letos uspořádal tým mistra světa a ve které se velmistr Nakamura probojoval až do finále.

Nakamura podepsal lukrativní spolupráci s TSM.
Hikaru Nakamura na ČEZ Chess Trophy 2014

Online šachové turnaje umožňují nejen velmistrům hrát nejen z pohodlí svého domácího křesla, ale stejně tak i divákům z pohodlí svého křesla turnaje sledovat. Diváci přitom nejen vidí přímý přenos průběhu šachové partie (jak se mění pozice na šachovnici), ale vidí i záběry obou velmistrů a mohou k tomu poslouchat živý komentář dalších zkušených velmistrů.

Dokonce i některé televize přebírají šachové online přenosy z herny mistra světa Chess24.com do svého programu. Pozornost milionů šachistů, kterou věnovaly turnajům Magnus Carlsen Tour, pak generuje nejen přímé příjmy z reklamy, ale i pozornost dalších hráčů z online světa, jako třeba organizace Team SoloMid.

Světová šachová špička tak bude společně s Netflixem či výrobci roušek patřit mezi tu šťastnou menšinu, která na nemoci Covid-19 vydělala. Pro jistotu zdůrazněme, že jde jen o ten skutečný vrchol pyramidy, řekněme prvních deset patnáct hráčů světa. Většina ostatních kvůli zavřeným hranicím a rušením klasických turnajů a lig o své šachové příjmy v letošním roce z většiny přišla.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!