10. listopadu 2011 14:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Diskařka Cechlová hledá živou vodu. Na Julisce

Věra Cechlová s Petrem Stehlíkem v posilovně na Dukle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Cechlová s Petrem Stehlíkem v posilovně na Dukle | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Když přestupují fotbalisté, jdou za lepším nebo hledají změnu. Diskařka Věra Cechlová to provedla podobně – odešla z pražského Olympu i od trenéra Josefa Šilhavého, nový domov našla na stadionu Dukly na Julisce a kouče v osobě Petra Stehlíka. Atletka věří, že změnami opráší zašlou slávu.

Doma má bronz z mistrovství světa 2005 v Helsinkách, k tomu několik čtvrtých a pátých míst z velkých podniků. V posledních letech však ne a ne projít sítem kvalifikací. Rozhodla se učinit tomu přítrž.

„Příští rok je olympiáda, atletika je můj život a už delší čas jsem cítila potřebu změny. Nebylo to lehké, pan Šilhavý mi nahrazuje tátu a za čtrnáct let spolupráce mě naučil opravdu hodně. Navíc teď má v Olympu dost početnou skupinu a jeho čas není nafukovací. Ale rozešli jsme se v dobrém, pochopil mě,“ líčí Cechlová, která brzy oslaví třiatřicáté narozeniny, nicméně je stále domácí jedničkou.

Už několik dní trénuje na Julisce, kde podepsala roční smlouvu, podobně jako ostatní atleti nevojáci. A proč její volba padla právě na bývalého koulaře Petra Stehlíka, finalistu olympiády v Aténách, který začal s trenéřinou teprve loni?

Diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová

Diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová

„Za ty roky v reprezentaci se dobře známe, má cit pro závodění, ví, co potřebuju. A na letošním mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě skončil jeho svěřenec Láďa Prášil v kouli pátý, jejich spolupráce se mi líbila. To byl asi rozhodující moment,“ přemítá diskařka.

Změnou je i skutečnost, že na rozdíl od Olympu trénuje na Dukle ve vrhačské skupině, v níž jsou kromě ní pouze čtyři muži. „To je pro mě lepší v tom, že chlapi jsou k sobě tvrdší. To potřebuju, stejně jako zlepšení fyzičky a trenérovu trpělivost,“ má jasno.

Angažmá v Dukle pro ni představuje novou výzvu, totéž platí o jejím kouči. „Věrka se teď bude snažit dokázat, že se rozhodla správně, navíc bude tahounem skupiny,“ nepochybuje Stehlík, jenž na Julisce nahradil legendárního Jaroslava Brabce. „Navštěvuje nás, pomáhá radami,“ usměje se.

Rodinku Cechlová s manželem Jakubem, bývalým zápasníkem, zatím neplánují. „Uvidíme po olympiádě. Dnes přece není nic mimořádného, když i žena chce něco dokázat. Mnohé moje kamarádky porodily později a užívají si to stejně,“ říká čtvrtá diskařka z olympiády v Aténách a pátá z Pekingu. „V Londýně nechci chybět,“ zmíní atletka další hry, k nimž upíná svoje plány.