19. září 2018 11:14 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Distanc pro rozhodčího. Chci ti pomoct, řekl na US Open během zápasu Kyrgiosovi

Tenisový rozhodčí Mohamed Lahyani | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tenisový rozhodčí Mohamed Lahyani | foto: Reprofoto

LONDÝN Tenisový svět řeší další kauzu. Po problémech Carlose Ramose se Serenou Williamsovou na US Open došlo k dalšímu prohřešku rozhodčího. Tentokrát má vše na svědomí Mohamed Lahyani, kterému byla pozastavena činnost na další dva turnaje. Důvodem bylo povzbuzování Nicka Kyrgiose během utkání 2.kola US Open.

Švédský sudí byl v ruchových mikrofonech přistižen, jak Kyrgiosovi po prvním setu duelu druhého kola US Open proti Pierre-Hugues Herbertovi říká „Chci ti pomoct“. Třiadvacetiletý Australan nakonec celý zápas otočil a postoupil do třetího kola po výhře ve čtyřech setech.

Na základě této okolnosti si Mohamed Lahyani odpyká trest. Nebude se moci účastnit turnajů v Asii, konkrétně China Open a Shanghai Masters. Jeho návrat se plánuje na Stockholm Open, jež se koná 15.října.

„Lahyani je světový a vysoce uznávaný rozhodčí, jeho akce během Kyrgiosova zápasu ovšem překročily hranici, jež ohrozila jeho status nestrannosti, kterým se má umpirový rozhodčí při zápasech prezentovat,“ řekl v oficiálním prohlášení předseda výkonného viceprezidenta pro pravidla a organizaci ATP Gayle David Bradshaw.

Nick Kyrgios.

Nick Kyrgios.

Na US Open si totiž organizátoři tohoto turnaje prohřešku všimnuli. Jednoho ze sedmi profesionálních rozhodčích na okruhu nechali ovšem odřídit zbylé zápasy turnaje, bylo pouzeno vydáno prohlášení, že je vyšetřován.

„Jeho akce je politováníhodná a nemůže se obejít bez disciplinárního trestu. Víme, že se z této zkušenosti poučí a v říjnu ho všichni rádi uvidíme na Stockholm Open,“ dodal Bradshaw.

Po zápase se současný hráč číslo 27 ohradil proti tvrzením, že Lahaniova slova měla Australana povzbudit a nastartovat při cestě za obratem.

S opačným názorem ale vyrukoval Pierre-Hugues Herbert. Sedmadvacetiletý Francouz se nechal slyšet, že to byla situace, která něco mohlo změnit a navíc byla naprosto zbytečná.

Po incidentu Sereny Williamsové se dostávají rozhodčí pod větší drobnohled, povede to k jejich revoluci?

David Ako

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz